İster çalışın, ister çalışmayın. Günlük hayatın stresi her an üzerimizde. Bozulan psikolojimiz bedenimizi de etkiliyor; baş ağrıları, boyun tutulması, mide yanması şeklinde kendini hissettiriyor.

Stresi ortadan kaldırmak belki zor, ama stresin bedenimiz üzerindeki etkilerini azaltabilir miyiz? İşte bu kitabı bu yüzden aldım. Özellikle de artık stres ve gerginlikten olduğuna kesin olarak kanaat getirdiğim boyun ve sırt ağrılarımı azaltmak için.

Kitabın yazarı Reşat Güner aslında bir sanatçı, Devlet Konservatuvarı mezunu. Ama mezun olduktan hemen sonra İzmir Ruhsal Araştırmalar Derneği’nin kurucuları arasında yer almış ve daha sonra parapsikoloji alanında çalışmış.

Kitabın ilk bölümü “Stres nedir?”. Stresin ne olduğunu hepimiz biliyoruz ama vücut üzerindeki olumsuz etkilerinden haberdar olmayabiliriz. İşte bu bölümde stresin kalp rahatsızlıkları ve migrenden tutun da görme bozukluklarına kadar olumsuz etkileri olduğu belirtiliyor.

İkinci bölümde, günlük yaşamda gevşeme ele alınıyor. Gevşemenin ilk adımı ise gerilimin fark edilmesi. Bu bölümde, vücut farkındalığının artırılması hedefleniyor. Daha sonraki bölümlerde solunum, gevşemeye hazırlık ve temel gevşeme uygulamaları yer alıyor. Bütün bunları hallettikten sonra sıra konsantrasyon ve meditasyona geliyor. En son bölümde ise imgeleme var: Kendinizi olmasını istediğiniz bir durumda tahayyül etmek. Yazarın söylediğine göre, hastalıklar bile bu yöntemle iyileştirilebiliyormuş.

Kitabı okurken, yazarın bu konularda oldukça fazla bilgi sahibi olduğunu anlıyorsunuz, ama sanki havada kalan şeyler var. Bu da beni kitabın kaynakçasındaki kitapları almaya yöneltti. Okudukça okuryatar’da paylaşacağım.

Boyun ve sırt ağrılarıma gelince, kitabın “farkındalık” bölümü bende gerçekten boyun kaslarımla ilgili bir farkındalık yarattı. Meğerse hep omuzlarımı yukarı kaldırarak duruyormuşum! Kitaptaki teknikleri uygulayınca boyun ağrılarım yüzde seksen azaldı. Yazara teşekkür ederim.

Darısı tüm boyun ağrısı çekenlerin başına!

Zihinsel ve Bedensel Gevşeme Teknikleri

Reşat Güner

Ege Meta Yayınları