Sanırım topraktan koptukça, büyük şehirlerin ekonomik ve sosyal şartlarının iyice ağırlaştırdığı ve git gide yalnızlaştırdığı koşullar altında yaşamaya devam edebilmek için her birimiz yardımcı birtakım unsurlara gereksinim duyuyoruz. Kimi için bu,  hiç canı acımayacak kadar duyarsızlaşmak olabilirken kimi içinse başka hiçbir şey düşünemeyecek kadar çalışmak ya da bir amaca gözü hiçbir şey görmeyecek kadar bağlanmak olabiliyor. Kimi için ise terapist terapist dolaşmak olabilirken bir başkası için bir takım felsefelere bağlanmak olabiliyor.

Bir türlü içinden çıkamadığımız ya da yaşam yolculuğumuz içinde farklı farklı şekillerde ama hep karşımıza çıkan olumsuzluklarda, bunları değiştirmenin elimizde olmadığı düşüncesi ile ortaya çıkan çaresizlik duygusu bu olumsuzlukları daha da ağır hale getirmektedir. İşte spritüel felsefeler, çeşitli doğu öğretileri, her geçen gün ortaya çıkan yeni bir akım, kendini çaresiz hisseden insanoğlunun neden birisi güven, sevgi ve bolluk içinde yaşarken kendisinin bunlardan mahrum oluşuyla ilgili umut vaat ediyor. İçinde bulunduğumuz tüm koşulları kendi duygu ve düşüncelerimizle yarattığımız ve hep özendiğimiz o diğerleri ile aramızdaki farkların bu noktaya gelip dayandığını anlatan bu akımların hayatı kolaylaştırdığını kabul etmek gerek.

Bu akımlardan gerçekten faydalanan ve belirtilen davranışları tekrar ederek gerçekten istediği biçimde değişim elde etmiş olanlar var mıdır bilmiyorum. En azından benim çevremde şu kitabı okudum ya da şu öğretinin söylediklerini uyguladım ve hayatım kökten değişti diyen yok. Ancak beklentileri yüksek insanoğlunun filmlerdeki gibi aşklar yaşayıp bir eli yağda bir eli balda yaşama hayallerini bir kenara bırakırsak yaşamın temel sorunlarıyla baş etmekte ve hatta çok daha sağlıklı bakış açıları elde etmekte önemli farkındalıklar sağladıklarını da itiraf etmek gerek.

İşte Zero Limit son dönemlerde okuduğum en ilginç kişisel değişim/gelişim kitaplarından biri.  Antik Hawai öğretisi olduğu belirtilen Ho’oponopono yöntemi, Dr. Ihaleakala Hew Len’in bir koğuş dolusu akıl hastası suçluyu, onları hiç görmeden iyileştirmesi ile dikkat çekmiş bir yöntemdir. Bu eğlenceli isme sahip yöntem,  özünde geçmişten tamamen özgürleşme ilkesine dayanmaktadır. Bugünümüzü şekillendiren her şeyin geçmişimizde filizlendiğini, temellerinin geçmişte atıldığını düşünürsek geçmişi özgür bırakmanın bugünümüzü nasıl hafif ve bereketli kılacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Hayatınızı radikal bir şekilde değiştirir mi bilmem. Belki de sizin ihtiyacınız olan farkındalık bu kitabın satırları arasındadır belki de değildir? Kitabı okumadığınız sürece bunu bilemeyeceğiz. Ancak benim açımdan affetme-affetmeme halinin yaşamlarımız üzerindeki gölgesini anlamak açısından oldukça farkındalık artırıcı olması dolayısıyla bile okunmaya değer olduğunu söylemeliyim.

Zero Limit

Joe Vitale – Dr. Ihaleakala Hew Len

Pegasus Yayınları