Kitap okumak kimilerine göre eğlence, kimilerine göre sıkıntıdan kurtulma yolu, kimilerine göre de alışkanlık. Küçükken kütüphaneden aldığım her kitabı ayırır sayfalarının arasını koklardım. Ağaç gibi, yaprak gibi karışık baharatlı bir koku gelirdi burnuma. Büyüdüm ama bu alışkanlığım bakışların olmadığı yerlerde devam etti.

Birçok türü iç içe okuyan, küçük çocuklar gibi renkli kapaklı bir kitap görünce mutlu olan, yaşamak için, sadece yaşamış gibi davranmamak için, özellikle hayallerin suya düşe düşe yüzmeyi öğrendiği zamanlarda derin bir nefes alıp daha çok kitap okuyan bendenizin yeni merakı Polisiye/Gerilim kitapları. Hele bazı yazarlar var ki olayları anlatış tarzları, kişilik analizleri o kadar gerçekçi ve ayrıntılı ki sanki kitabı okumuyor muşsunuzda insanların hayatlarının ortasına sandalyenizi koymuş seyrediyor gibisiniz.

Bunlardan biride Maxime Chattam. Yazarımız bizi 20. yüzyılın başındaki Paris?e götürüyor. Üst üste öldürülen hayat kadınları, olayların Uluslararası Paris fuarını gölgede bırakmaması için olayın peşini bırakan polisler ve polislerin cinayetleri örtbas ettiğini anlayan kahramanlarımızın araştırmaları olayları çok farklı yönlere götürüyor. Cinayetler ise şeytana tapan bir grubun etrafında dönmeye başlıyor.

Polisiye romanlar yazmaya niyetlendiğinden beri, cinayetler ve caniler hakkında bol bol zamanı olan, yeniyetmeliğindeki kavga deneyimlerinden farklı bir algı alanı açmış ve şimdide bundan faydalanabildiği için gurur duyan, ünlü bir yazar olduktan sonra rahat yaşamın yaratıcılığına darbe vurduğunu düşünerek lüks hayatını ve ailesini terk ederek bir randevu evinde yaşamaya başlayan Guy De Timee.

Genç, güzel, arkadaşını kaybettikten sonra katili bulmak için her şeyi yapabilecek olan Faustine.

Polis müfettişi olarak araştırmalarına yeni başlamış, sevgilisinin ölümüyle içinde kapanmayan ince bir yara açılmış Perotti.

Maxime Chattam?ın Doğan kitap tarafından yayımlanan yeni romanı Zamanın Efendisi bu üç kahramanımız etrafında dönüyor

??Yeryüzündeki krallığını yalanlar sayesinde kuruyordu şeytan. Ve artık zamana hükmedebilecek güce kavuşmuştu.

Cehennem şarkıları yankılandığında insanın ruhu kavruluyor ölmeyi arzuluyordu.??

Sonuna kadar büyük bir merak ve heyecanla okudum. Yazarımızın kurgularına ve olayları birbirine bağlayan sonunda ise tatmin olacağınız ve bir o kadarda şaşıracağınız hikâyesi şapka çıkartılır cinsten.

??Hubris yanılmıştı- Melmoth eve dönmüyordu.??

Okurken keyif almanız dileğiyle.

Zamanın Efendisi

Maxime Chattam

Çeviren: Hakan Tansel

Doğan Kitap