Bir film, senaryosu kadar onu yöneten yönetmenin ön planda olduğu bir eserdir. Bir başına müthiş bir senaryo kötü bir yönetim ile ne yazık ki hayal kırıklığı olabilir. Genelde bir filmi izlediğimde yönetmenin kim olduğunu merak eder beğendiysem bu beni diğer filmlerini de izlemeye teşvik eder. Oyuncuya oyun verme, nerede nasıl oynayacağını söylemenin ötesinde filmi bir bütün haline getiren kameranın arkasındaki o dehalardır bence. Durum böyle olunca yönetmenlerle ilgili bu kitapta ister istemez dikkatimi çekiverdi sergi üzerinde.

AFA’nın Yüzyılın Yüzleri Serisinde yer verdikleri Yüzyılın 100 Yönetmeni hem kitap kurtlarının hem de sinemaseverlerin hoşuna gidecek türden bir kitap bence. Seçkide yönetmenlerin kısaca biyografilerine değinilmiş. Biyografilerden daha uzun biçimde ise kronolojik olarak sinema tarihlerine yer verilmiş.

Kitabı edineli epey zaman oldu aslına bakarsanız. Fakat düzenli bir biçimde roman okur gibi okumuyorum bu kitabı bazen için herhangi bir sayfayı açıp tanımadığım bir yönetmenle tanışıyorum. Bazen de arka arkaya birkaç yönetmenle. Bir roman okur gibi ilerlemiyor haliyle. Araya bazen film molaları vermek gerekiyor hatta. Okuduktan sonra meraklanıp yönetmenin bahsedilen filmini de izlemek istiyorsunuz ister istemez. O yüzden hala bitiremedim bu kitabı ama yine de yazıp haberdar etmek istedim elimden geldiğince. Francis Ford Coppola, Sergey Eisenstein, Federico Fellini, Steven Spielberg, Alfred Hitchcock gibi birçok yönetmene yer verilmiş. Sinemanın arka planında yer alan yönetmenlerle özel olarak ilgilenenlerin dışında film severlerinde ilgisini çekeceği düşünüyorum.

Keyifli okumalar…

Yüzyılın 100 Yönetmeni

Yazarlar: Jasper Kalldewey, Anke Stahl, Michael Venhoff, Michael Wengemann

Çeviren: Aysu Erinç – Ethem Erinç

Afa Yayınları