Eğer bir kitapta hem çevre sorunlarından bahsedip hem de o kitabın ilgi çekici olmasını istiyorsanız işiniz epey zor. Bunun bir de çocuk kitabı olmasını istiyorsanız gerçekten zor bir yola girmişsiniz demektir.

Eğlenceli Bilgi Dünyası işte bu zor yola girmiş, ama öyle güzel işler çıkarmış ki şimdiye dek neden bu kitaplardan haberim olmadı diye hayıflanmadım desem yalan olur!

Timaş Yayınları tarafından hazırlanan Eğlenceli Bilgi Dünyası, çocukların ilgisini çekecek, yaşamlarında ve derslerinde yardımcı olacak konularda çeşit çeşit kitap yayımlamış. Bu kitapları öyle cıvıl cıvıl, öyle rengârenk hazırlamışlar ki baktıkça bakasınız geliyor.

Bu kitaplardan biri, Anita Ganeri’nin yazdığı Yorgun Dünyamız. Kitabı çok severek okudum ama okudukça da üzüldüm, çünkü dünyamız yıllar geçtikçe gerçekten de içler acısı bir hal alıyor…

Kitapta küresel ısınmadan enerji kaynaklarımızı nasıl tükettiğimize, çöplerden su israfına kadar birçok konuya değinilmiş. Yazar sizi sıkmadan, bıktırmadan anlatmaya özen göstermiş. Konularla ilgili çizimler, karikatürler ve yazı karakterleri özellikle çok hoşuma gitti.

Öncelikle dünyamızın karşı karşıya olduğu tehlikeler ve bunların nasıl meydana geldiği anlatılmış. Sonra hayatta kalmak için bazı ipuçlarına yer verilip bu tehlikeler karşısında bizim neler yapmamız gerektiğinden, bu kötü gidişata azıcık da olsa dur diyebilmek için nasıl katkılar sağlayabileceğimizden bahsedilmiş. Evet, bazı öneriler oldukça uçuk ama bazıları gerçekten denemeye değer!

Eğer 8-10 yaşlarında bir çocuğunuz varsa bu kitabı onunla birlikte zevkle okuyabilir ve dünyamız hakkında daha çok bilgi edinmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yorgun Dünyamız

Anita Ganeri

Çeviren: Gizem Şakar

Resimleyen: Mike Phillips

Eğlenceli Bilgi Dünyası