Kim ne derse desin, Chuck Palahniuk zamanımızın en iyi yazarlarından biri. Dünyayı, hayatı ve değişimlerimizi, maalesef kolay yenilgilerimizi hemen yazıya geçiren ve bunu sivri diliyle çarpa çarpa anlatan yazarlardan.

Uzun yıllardır öğretisi süren bir çalışmanın sonucu hepimiz modern olduk! Artık bir bireyiz ve çok yalnızız. Tüketmek üzerine dünya kadar laf edip tüketen; hem de hızla ve umursamadan tüketen bireyler. Televizyonun söylediklerinin dışında bir hayatın olması mümkün mü? En fenası ne biliyor musunuz, ?hiç?. ?Hiç?ten fenası yok. İçimiz boşalıyor gittikçe. Her şeyi kanıksar, normal karşılar olduk.

Bu kitap tam da bunlar üzerine kurulu? Yalnızlık, yabancılaşma, şiddet, pornografi, tüketim ve şöhret açlığı üzerine? Yazar öyle bir alay etmiş ki televizyon, şöhret ve pop kültürüne.

Tender Branson üzerinden tüm talihsizliklerimizi sıralamış yazar. Önlenemez düşüşün şahane hikâyesi. Onun gözünden tüketim toplumunun hastalıklı ve anlamsız yaşam biçimini tüm çıplaklığıyla önümüze seriyor. Tender Branson, Creedish mezhebinin dünyadan yalıtılmış cennetinden dış dünyaya gönderilmiş binlerce misyonerden biri. Kilise doktrinine göre görevi, yaşadığı sürece çalışmak ve gerekli olduğunda ölmek.

?İki nokta arasındaki en kısa mesafe bir zaman dilimidir, programdır, vaktinizin haritasıdır, ömrünüzün sonuna kadar yapacağınız işlerin listesidir. İçinde bulunduğunuz anı ölüme bağlayan düz çizgiyi hiçbir şey bir liste kadar iyi gösteremez.?

?? Öğrendiğim çoğu şeyi bu insanların temizlemem için bana bıraktıkları pisliklerden öğrendim. Kürkteki kan lekesi nasıl çıkarılır, sorun bana.

Ben ciddiyim, çekinmeyin. Bu işin sırrı mısır unu ve kürkü ters fırçalamaktır. İşin hüneri ise çenenizi kapalı tutmaktadır? Önemli olan bu tür şeylerin ne denli çabuk olabileceğini unutabilmektir. İntiharlar, kazalar, tutku suçları. Kafanızda hiçbir düşünce kalmayana kadar lekeye konsantre olun.?

Sizlere iyi okumalar dilerim, sevgiler?

* Yazarın aynı kitapla ilgili ilk yazısı için: http://www.okuryatar.com/gosteri-peygamberi-aylin-sarac/

Gösteri Peygamberi

Chuck Palahniuk

Çeviren: Funda Uncu

Ayrıntı Yayınları