“Yaşam da şaka değil İmhotep. Son gülen ölümdür.”

Yıl 1992, soğuk bir şubat günü Eskişehir otogarındayız. Sömestr tatilimizi bitirmiş eve dönüyoruz annem ile birlikte. Yanıma aldığım kitapları okumuş, yola okuyacak bir kitabım olsa ne iyi olur diye düşünüyorum. Otogarda bir büfede kitaplar farkedip yaklaşıyorum. İçlerinde Agatha Christie var. Onu hemen alıyorum. Dışarda kar, otobüse ile yolda başlıyorum sımsıcak bir iklimde geçen romanı okumaya. Bu kitabın bende böyle bir anısı var.

Agatha Christie’nin en özgün eserlerinden. Antik Mısır’da geçen bir polisiye. Yakın dostu Stephen Glanville’in desteği ile başlamış romanı yazmaya. Mısır Uzmanı olan Glanville’e “Ne yerler? Nasıl evde yaşarlar?” gibi bir sürü soru sormuş. Tarihsel olarak da sağlaması yapılmış bana göre. Her ne kadar kendisi finalinden pek memnun olmasa da Agatha Christie’nin en iyi romanlarından biri. Belki de Renisenb’in öne çıkması ile romanda kadınca duyguların işlenmesi biraz daha onu farklı kılıyor. Aşk ve sevginin de sorgulanışı romana bir incelik katıyor. Ancak en önemli mesaj insan hep aynı; kalbini bir kez kötülüğe açtı mı gerisi gelir.

Ka rahibi olan İmhotep, çocuklarıyla birlikte yaşarken bir gün genç ve güzel bir odalık getirir. Herkesin nefretini kazanan genç kadının ölümüyle lanet başlar.

Sevgili Biblio’nun yorumuna katılıyorum maktul sayısı oldukça fazla. Ancak sonlara doğru az kişi kalmasına rağmen yine de  katilin kim olduğunu tahmin etmek gerçekten zor. İlk okuduğum dönemde çok sevmiş olmama rağmen katili anımsayamadım ve iyi ki de öyle oldu şok etkisi yarattı.

Maalesef kitabın baskısı yok. Umarım bu da en kısa zamanda basılır, ancak sahaf sahaf dolaşıp bulunmayı hakediyor. Agatha Christie’nin tek tarihi polisiye romanını okumak istemez misiniz?

Bu güzel okuma için Canım Biblio’ya teşekkür ederim. Her zaman ki gibi büyük bir keyifti.

İmhotep: Ka rahibi. Çok zengin bir adam.
Yahmose: İmhotep’in büyük oğlu. Çok ölçülü ve uysal.
Sobek: İmhotep’in ortanca oğlu. Yakışıklı ve dik başlı.
İpy: İmhotep’in küçük oğul. Çok şımarık.
Renisenb: İmhotep’in kızı çok güzel ve deneyimsiz.
Esa: İmhotep’in annesi. Oğlunun aptal olduğunu düşünüyor.
Satipy: Yahmose’un karısı. Aksi ve hırçın.
Kait: Sobek’in karısı. Çirkin ve sakin bir kadın.
Teti: Renisenb’in kızı. Çok güzel bir çocuk.
Hori: Yazıcı. Aileden biri olarak sayılıyor.
Henet: Yaşlıca bir kadın. Evde herkesi çok sevdiğini söylüyor.
Nofret: İmhotep’in odalığı. Kalbi kin ve nefret ile doluydu.
Kameni: Yakışıklı bir genç. İmhotep’in yanında yazıcı.

Antik Mısır’a bir göz atmak isterseniz tık.

Kitap yorumu için Deniz Beyaz?a (http://thalassapolis-neokudum.blogspot.com/) teşekkür ederiz.

Yılan İçini Döktü

Agatha Christie

Çeviren: Gönül Suveren

Altın Kitaplar