“Petro’yla ilk defa Kanlı Kilise’de buluştuk.” cümlesi ile başlıyor  Yaz Sıcağı.

Hikayeyi sanat tarihçisi Melike anlatıyor.  Petro, Yunanistan’dan kendisine ulaşan ve bir belgesel çekmek isteyen Sanat Yönetmeni.

Melike Petro’nun gelmesiyle tüm aile sırlarının gün yüzüne çıkacağını nasıl bilebilirdi ki?

Yazar Defne Suman verdiği bir röportajda Yaz Sıcağı’nı bir kavuşma hikayesi olarak anlatıyor:

“Hem hepsi, hem hiçbiri… Yaz Sıcağı, bir kavuşma hikayesi. En basitinden, bir baba ile kızın kavuşması olarak okuyabilirsin. Kıbrıs düzeyinden okursan, ayrılan toprakların ve ayrılan halkların birbirine kavuşması ya da kavuşma hayalinin hikayesi. Daha ince katmanlarına indiğin zaman kadınla erkeğin kavuşması çünkü karakterimiz Melike aslında babası yüzünden hiçbir erkeğe kavuşmayı seçmiyor, erkeklere kavuşamıyor. O yüzden aslında onun babasını affetmesi sonucunda erkeğe kavuşmasının hikayesi. En derin katmanına inersen de kişinin kendine kavuşması… O da aile sırları çözüldüğü zaman oluyor. Yani ailesinin sırlarının kendisi tarafından çözüleceğini, sonraki kuşaklara kendisi tarafından aktarılacağını düşündüğü anda kendine de kavuşmuş oluyor.”

Kitabı okurken ister istemez yaşadıklarınız ile ilgili sorgulama başlıyor.  Kendi ailenizle olan ilişkilerinizi gözden geçiriyorsunuz. Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı bu yaşam alanında dünyayı görme açınızı değiştirmeniz, yüzeysel bakışlardan ziyade daha derinlere inerek, özenli bir dikkat vererek yaşamak gerekiyor. Aile ve çevre ile ilişkiler gelişi güzel değil, anlamaya çalışarak, değer vererek  ve kabul ederek yaşandığı zaman ilişki oluyor, bunun ötesinde sadece birbirlerinin yaşamında olan ve mecburen süren ilişkiler tükenip gidiyor, bu aile içinde de olsa.

Defne Suman hocayı Mavi Orman kitabıyla tanımıştım.  Okuryatar’da sizinle paylaşmıştım. Yaz Sıcağı, Defne hocanın  üçüncü romanı. Kitaplar okuyucuya zamanı geldiğinde gider düşüncesine kesinlikle inandığımdan Yaz Sıcağı ile romanlarını okumaya başladım ve güçlü kalemi beni alıp götürdü. Bakalım siz hangi romandan başlayacaksınız.

Sevgiyle, kitapla kalın.

Yaz Sıcağı

Defne Suman

Doğan Kitap