Uzun zamandan beri herhangi bir kütüphaneden bir kitap aldığım yoktu doğrusu. Okuduğum kitapların hep benim olmasını isterim, bu konuda biraz bencilim galiba. Çalıştığım okulun kütüphanesi hemen yan odada olunca oradan uzak durmak pek mümkün olmuyor benim için. Ve kütüphaneden bir kitap alarak okumanın tadını çıkarabildim en sonunda.

Yoksulluk içinde yaşayan yaşlı bir balıkçı, ona hayran olan bir çocuk, deniz ve balıklar romanın kahramanları. Yaşlı balıkçının kısmetsizliğinin üstünde olduğu günlerde ona yardımcı olan çocuk, ailesi tarafından balıkçının yanından alınıp kısmetli balıkçıların yanına veriliyor. Buna rağmen çocuk yaşlı balıkçıdan uzak duramıyor. Yaşlı balıkçımız o kadar yoksulluk içinde ki tek odalı bir kulübede, bir koltuğun üzerinde, tek giysisi olan pantolonuna gazete kâğıdı sarıp, yastık yaparak uyuyor.  Çocuğun getirdiği sabah kahvesi ve bulabilirse yiyecek bir şeyler;  tüm günlük yemeği oluyor.  Balıkçının kendi kendine, denizle, balıklarla, kuşlarla güneş ve ayla yaptığı konuşmalara tanık oluyoruz roman boyunca.

?Ben yine de oltaları gerekli derinlikte tutuyorum, diye düşündü yaşlı adam. Ama işe bak, yine elim boş! Kim bilir? Belki bugün? Her gün her şey yeniden başlar. Kısmetli olmak iyi bir şey ama ben gerekeni yapmayı daha çok severim. Kısmet gelince insan hazır olmalı canım.?

Kısmetsizliğini kırmak isteyen bizim yaşlı balıkçı, çocuğun tüm ısrarlarına rağmen o gün tek başına balığa çıkıyor. Sonunda büyük bir balık yakalayacağına inanıyor! Uzun bir bekleyişten sonra beklediği ?büyük? balık oltasına takılıyor ve günlerce sürecek bir mücadele başlıyor.  Balık, balıkçıyı üç gün boyunca açık denizlere doğru sürüklüyor, balıkçının o anki tek derdi balığın oltadan kurtulup kaçma olasılığı. Günler sonra balık yorulup zorlu bir şekilde teslim olduğunda yaşlı balıkçı savaştan çıkmış gibi yaralı ve yorgun. Sık sık çocuğu düşünüp yanında olmasını çok istiyor. Tekne büyüklüğünde olan balığı kıyıya götürmek başka bir sorun oluyor. Ayrıca teknesine bağladığı ve sürekli kanı akan balığın, dönüş yolunda takipçilerinin olacağını da çok iyi biliyor. Onu tek rahatlatansa kesik kesik de olsa uykularında hep aynı muhteşem rüyayı görmesi!

Yaşlı Balıkçı ile Deniz

Ernest Hemingway

Çeviren: Eray Canberk

Karaoğlu Yayıncılık

(Kapak son baskıya aittir: Yaşlı Adam ve Deniz, Bilgi Yayınevi)