Faydalı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kadınların kendi bedenini tanımasında yanlış olan bir şey yok. Maalesef bizimki gibi bastırılmış toplumlarda bu tarz kitaplar okumak çok yanlış bir şey olarak görülüyor. Bırakın kadının kendi bedenini tanımasını, çoğu kadının kendinin varlığının bile farkında olmadığını düşünürsek bu kitabın okunabildiği bir düzen şimdilik çok ütopik bir düşünce gibi geliyor.

Azıcık felsefeden sonra kitabımıza geleyim. Kadının kendi bedenini daha iyi tanıyabilmesi, seks hayatının nasıl daha iyi bir hale getirilebileceği gibi konularda bir başvuru kitabı. Yazarları Dorian Solot ve Marshall Miller, orgazm konusunda tanınmış uzman Amerikalı seks eğitmenleri. Üniversitelerde kadın orgazmı, sağlıklı cinsellik ve güvenli seks gibi konularda konferanslar ve seminerler veriyorlar. Kitapta şu mesaj verilmeye çalışılmış: Orgazm saplantınız olmasın. Evet orgazm önemli, olursanız da ne ala, ama seksin temel meselesi orgazm değil. “Toplumsal baskılardan kurtulun, bedeninize kulak verin, rahatlayın ve keyfinize bakın” diyen bu faydalı kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Kitapta şu konulardaki sorunlarınıza yanıt bulabilirsiniz: Cinsel birleşmeyle orgazm olmanın yolları – ayrıca çoğu kadının neden bu yolla orgazm olamadığı, G-noktasını bulma yolunda yönlendirmeler, ilk orgazmınız için ayrıntılı öneriler, daha iyi oral seks için öneriler, çoklu orgazm dalgalarına dair tüyolar, kadın boşalmasına dair gerçekler, vibratörler, seks oyuncakları, piercingler ve daha başka pek çok konudaki sorularınıza yanıtlar, lezbiyen, biseksüel, queer kadınların orgazmlarına dair birinci ağızdan tanıklıklar, kadınlara haz vermenin yolları üstüne erkeklere yönelik bir bölüm, ayrıca her bölümde partnerlere tüyolar.

“Her şeyden önce kendimizi görmek için belki artık daha açık konuşmak gerekiyor” yazıyor kitabın arka kapağında. Kendimizden utanmayalım, toplumun dayatmalarından kurtulalım artık.

Yaşasın Orgazm

Dorian Solot ve Marshall Miller

Çeviren: Deniz Aycan

Aganta Kitap