Bazı tesadüfler için “İyi ki olmuş” deriz. Haber ile uğraştığım yorucu bir gün sonrası Mehmet Abi’nin masasında gözüme takılan bu kitabı inceleme isteğime karşı koyamadım. Mehmet Abi’nin de kitabı ödünç vermesiyle bu kitap elimden bırakamadan bir solukta okuduğum kitaplar arasında yerini aldı.

Elimden bırakamadan okudum çünkü benim için taze bir bakış açısı sundu. Kitabın yazarları, bu kitap için 11 ile gitmiş ve 39 gazeteciyle görüşmüş. Gazetecilere “Siz ne düşünüyorsunuz?” diye sormuşlar. Bir gazeteci olarak bu gerçekten hoşuma gitti. Ne düşündüğümüz sorulmaz çünkü, bizi yargılayıp suçlarlar ve işimizi nasıl yapmamız gerektiğini öğretmeye çalışırlar. Kendi meslektaşlarımız bile yapıyor bunu.

Gidilen iller şunlar: Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak, Hakkari, Van, Muş, Bingöl, Tunceli, Elazığ ve Diyarbakır. Hem oradaki gazetecilerin ne düşündüğünü öğrenmek, hem de yaşadıkları yerler hakkında izlenimler edinmek paha biçilmez bir tecrübe oldu. Oradaki insanların nasıl yaşadığı, ne düşündükleri, ne istedikleri hakkında çıkarımlarda bulunabiliyorsunuz çünkü. Bölge halkının barış isteğini, huzur içinde yaşama arzularını görebiliyorsunuz.

Umarım bu kitabı okursunuz. Hepimiz aynı şeyi istiyoruz.

O Topraklarda Çözümün Adı: Ya Kemik Ya Çilek

Mehmet Bozkurt-Murat Kazancı

Buğra Yayınları