Ülkemizde çocuk edebiyatının hafife alındığını düşünüyordum. Yakın zamana kadar böyleydi. Neyse ki son yıllarda güzel işler yapılıyor. Çocukların “basit, baştan savma, üstünkörü, niteliksiz, sadeleştirilmiş vs.” kitaplarla yetinmediği fark edildi, çok şükür. Hatta çocukları yetişkin edebiyatına hazırlayan çok güzel kitaplar da basılıyor. Bunları ukalalık olsun diye değil, çocukluğunda çok az güzel kitap yayımlanmış, bu konuya açlık duyan biri olarak söylüyorum.

Bu güzel işlerden biri, kısa süre önce Elma Yayınevi tarafından dilimize kazandırılan “Virginia Woolf: Görünmeyenin Yazarı” adlı kitap. Virginia Woolf’u sever misiniz? Belki bazılarınız Virginia Woolf’a hayrandır; bazılarınız onu fazla sıkıntılı buluyordur. Belki bazılarınız Virginia Woolf hakkında fikir sahibi değilken, bazılarınız onun feminist duruşunu takdir ediyordur. Şimdi tüm bunları bir kenara bırakın ve size sözünü edeceğim kitaba kulak verin. Bakalım beğenecek misiniz?

Kitap “Virginia Kimdir?” adlı bir bölümle açılıyor ve bize Virginia adlı bir çocuğun öyküsünü anlatmaya başlıyor. Virginia’nın nasıl bir evde, nasıl bir aile içinde yaşadığını öğreniyoruz. Uzun süre konuşmayan Virginia adlı bu küçük kızın bir gün nasıl bir anda konuştuğuna, sözcüklerle kurduğu ilişkinin ilk kıvılcımlarına ve daha en başından kendini ortaya koyan hayal gücüne tanık oluyoruz. Virginia ile sözcüklerin dostluğu sürüyor; bu dostluk kitaplarla devam ediyor. Virginia okuyor, okuyor ve kendisi de yazmak istiyor. Virginia’nın yazı yazmayla olan ilişkisini, onun yazmak için “Kendine Ait Bir Oda”ya nasıl ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Virginia iki dünya arasında, fiziksel dünyayla kitapların içindeki dünya arasında yaşıyor. Virginia’nın sözleri yakalamak için görünmez ağlar kullandığını; görünmeyeni görüp, bunları sözlere, satırlara ve en sonunda kitaplara dönüştürdüğünü öğreniyoruz.

“Virginia Woolf: Görünmeyenin Yazarı” bir insanın tutkusunun peşinden gidişinin ve edebiyat tarihinin en önemli, öncü kadın yazarlarından biri olan Virginia Woolf’un öyküsü. Bu kitabın bana göre birbirinden güzel üç özellik var. Birincisi, bir edebiyatçının yaşamını çok yalın ve edebi bir lezzetle anlatıyor oluşu. Bir insanın yazı yazma sürecinin nasıl olabileceğine ve sözcüklerle kurabileceği ilişkiye dair bir fikir veriyor. Çocukların kitap yazmanın nasıl bir şey olabileceği hakkında düşünmelerine neden oluyor. İkincisi bir edebiyatçı tanıtıyor. Bu kitabı okuyan çocuklar, yetişkinliğe geçerken Virginia Woolf adını biliyor olacaklar. Kitap, bir aşinalık yaratıyor. Üçüncü güzel özellikse kitabın resimleri. Renkleri, çizimleri, çocuksu üslubu ve kullanılan teknikleriyle (kuru boya, guaj ya da suluboya, kolaj ve parmak baskı), resimler kitaba tekrar tekrar bakmama neden oldu. Umarım bu kitabı okuyan çocuklar, buradaki resimleri kopyalamak, denemek, benzerlerini yapmak isterler. Gerçekten resim konusunda çocuklara ufuk açacak örnekler bunlar…

“Virginia Woolf: Görünmeyenin Yazarı”nı İspanyol yazar Luisa Antolin Villota yazmış; Antonia Santolaya resimlemiş. Kitabın çevirmeni Kemal Atakay da dilimize çok iyi aktarmış. İşte kitaptan birkaç satır:

Virginia Woolf
“Virginia kitapların sayfalarına, her defasında değişik bir manzara gördüğü bir balkondan bakar gibi bakıyordu. (…) Çok geçmeden yazar olmak istediğine karar verdi. Sözlerle pencereleri açacak, dünyanın nasıl bir yer olduğunu kendi gözünden anlatacaktı.”
.

“Sessiz sözleri yakalamak zor işti. Bu sözler parmaklarının ucuna basarak herhangi bir açıklıktan sokağa doğru kayıp gidebilirdi. Bunu duymak için oldukça büyük bir sessizlik ve yoğunlaşma gerekiyordu. Aksi takdirde, hemen kaçıp gidiyorlardı.”
.
“Virginia iki dünya arasında, kitaplarının içinde ve dışında yaşıyordu. Odasından çıkıp kapısını kapadığında, saçında ya da elbisesinin kenarında, yarım bıraktığı, saçaklanmış söz iplikleri takılı kalmış oluyordu hep.”

“Virginia Woolf: Görünmeyenin Yazarı” Elma Yayınevi’nin “Çocuklar İçin Kişisel Gelişim Kitapları” dizisinden çıkmış. Kitaba ilişkin tek şikayetim, öykünün en başına eklenmiş, bulutlar içine öbek öbek bölüm başlıklarının yazıldığı “İçindekiler” sayfası oldu. Bu kadar kaliteli hazırlanmış, görselleriyle beni büyüleyen bir kitabın bu kadar acemice hazırlanmış bir sayfaya ihtiyacı yok bence.  Kitabın başında ve sonunda yayınevine ilişkin birkaç bölüm ilgimi çekti. Kitabın hemen başında kocaman bir elma çizimin içinde elmanın faydaları sıralanmış. Çok sevimli. Kitabın sonundaysa “Türkiye Uğur Böcekleri Projesi” adlı bir etkinlikten söz eden iki sayfa var. İsteyen her çocuk projeye katılmak için başvurabilir.

“Virginia Woolf: Görünmeyenin Yazarı” 8+ yaş için önerilmiş. Ama daha büyük yaştaki Virginia Woolf severlerin de ilgisini çekeceğine eminim.

Hamiş: Yayınevi, kitabın sonuna, yakında basacağı bir kitabın adını eklemiş. Ursula K. LeGuin imzalı “Balık Çorbası”. Sabırsızlıkla bekliyorum!
(Bu kitap yorumu www.birdolapkitap.com ‘dan alınmıştır. Bir Dolap Kitap’a teşekkür ediyoruz.)

Virginia Woolf: Görünmeyenin Yazarı

Luisa Antolin Villota

Resimleyen: Antonia Santolaya

Elma Yayınevi