“Vanilya dünyanın en güzel kokusudur. Vanilya kokusu giren eve mutsuzluk girmez.”

Çocuk kitapları okumayalı epey olmuş. Gün geçtikçe yitirdiğimiz hayal gücüne bir nebze de olsa kavuşuyoruz onlar sayesinde. Vanilya Kokulu Mektuplar iyi ki almışım dediğim kitaplar arasına yerleşti bile.

Kitabımızın kahramanı sevimli mi sevimli Kıymık. Kızıl saçları ve çilleri var. Bir o kadar da meraklı ve yardımsever. Kıymık, annesi ve babası ayrıldığı için bir süreliğine anneannesi Bayan Körpegül’de kalmaktadır. Fakat Bayan Körpegül yaşamdan zevk almayan, evden bile dışarı çıkmayan bir kadındır. Kıymık’ın canı evde çok sıkıldığı için kendisine dedektiflik ve keşif bürosu kurar. Bir gün Postacı Bay Güleryüz, Kıymık’ın dedesine yazılmış, 30 yıl öncesine ait bir mektup getirmiştir ve mektup misler gibi vanilya kokmaktadır. Mektubun içinden “Aaa Kral’a bak” isimli bir masal çıkmıştır.

Bayan Körpegül’e gelen mektuptan sonra Kıymık’ın her gün kitap okuduğu Bay Tırtır’a da aynı kişiden vanilya kokulu bir mektup gelmiştir. Bu mektuplar okuyana iyi gelen, onların hayatını eskisinden daha güzel yapan mektuplardır. Kıymık çok mutludur. Artık anneannesi eskisi gibi davranmaz ona. Bay Tırtır da eskisi kadar üzgün değildir. Ama Kıymık bu. Mektupların izini sürecek ve onları kimin gönderdiğini bulmaya çalışacaktır. Acaba bu misler gibi vanilya kokan mektupları kim göndermiştir?

Keyifli okumalar. 🙂

Vanilya Kokulu Mektuplar

Sevim Ak

Can Çocuk Yayınları