Son zamanlarda okuduğum en sürükleyici kitaplardan biri oldu diyebilirim, Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları için. Nasıl bittiğini bile anlamadım, SU gibi aktı gitti…

Kitaba giriş yapmadan önce kısaca yazarımız Buket Uzuner’i tanıyalım: Romancı, hikâyeci ve gezi yazarı Buket Uzuner, 3 Ekim Pazartesi günü Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi, Bergen Üniversitesi (Norveç), Michigan Üniversitesi’nde (ABD) biyoloji ve çevrebilim eğitimi aldı. 1993 yılında Balık İzlerinin Sesi ile Yunus Nadi Roman Ödülü alan Uzuner’in Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanı ise 1998 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından en iyi roman ödülüne layık bulundu. Kuzey Sahra Afrikası, Kuzey Amerika, Kanada ve Avrupa’da uzun tren seyahatleri yapan  ve yaşayan Buket Uzuner şimdi İstanbulludur.

Giriş Umay Nine’nin ve ailesinin (kızı ve torunu) Defne Kaman?ın kayıp olduğunu bildirmek için karakola gelmesiyle başlıyor. En çok aklımda kalan karakterlerden Umay Nine, sanki çok bizden biri. 🙂 Sahaf Semahat ve Komiser Ümit’i de unutmamak lazım tabii. Olay örgüsünün yanında bilgilendirici de bir kitap, mesela kamanlıkla ilgili çok güzel bilgiler veriyor; Kutadgu Bilig‘i merak ettiriyor, köklerimize inmemizi sağlıyor, araştırmaya teşvik ediyor.

Kitaptan kamanlıkla ilgili bir kesit:

?Büyük destan kahramanı Dede Korkut da bir Kam?dı, Kaman?dı: o bir ozandı. Bakma sen okullarda onun kamlığı geçiştirilir ama orada bile kitaplarda yazar bu gerçek. Yani bize bellettikleri gibi Kamanlar; büyücü, yarı deli, divane insanlar değil, onlar kültürümüzün özüne temel taşı olmuş, sandığımızdan daha yerleşik ve sağlam bir geleneğin temsilcileriymiş. Zaten Kamanlık Türklerin Akdeniz’e göçmesinden sonra 1000 yıldır Anadolu’da yaşayan bütün halkların kültürüne iyice karışmış, farkında olmasak da artık hepimizin kadim geleneği haline gelmiş… Kurşun dökmekten, nazar boncuğuna, derviş semahından alevi semahına, içinde ?Ay? geçen bütün kız adlarımızdan, ?Su?yla ilgili bütün inançlarımıza, kırk sayısından Hıdırellez ve Nevruz’a kadar…?

Sonlara doğru tam her şey yoluna girmiş, Defne Kaman bulunmuşken kitap büyük bir sürprizle son buluyor,devamını merakla beklemekteyim. 🙂

?…Değeri dünyalara bedel roman okuru, size bu sayfada artık veda ederken, ömrünün uzun, tuttuğunuzun altın, gönlünün şefkatli olmasını diliyorum. Şimdi bana müsaade ediniz; malum, yolcu yolunda gerek! Efendim, adettendir, geleneğimizde her hikâye masal biter, her kitabın son sayfası kapanırken gökten üç elma düşer. Ve gökten üç elma düştü: Biri sana ey sevgi değer okur, öbürü Defne Kaman ve dostlarına, üçüncüsü de bana!?

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları: SU

Buket Uzuner

Everest Yayınları