Yazar hayalimizde şöyle bir gezegen canlandırmamızı istiyor: Herkesin deri hastalığına tutulmuş olduğu bir gezegen. İki üç bin yıl boyunca insanlar bu rahatsızlığı çektiği için böyle yaşamak herkese normal geliyor. İnsanlar canlarının yanmaması için ve diğer insanların da canını yakacaklarını sandıkları için birbirlerine dokunmuyor.  Ve böyle bir gezegende sağlıklı bir deriye sahip olduğunuzu düşünün. Yazarın burada anlatmak istediği şeyi anlıyorsunuz değil mi? Hastalığa yakalanmış olan zihnimizdir. Korku hastalığına yakalanmıştır. Bu yüzden duygusal beden yara doludur.

Okuduğum ve iyileşme yolunda adımlar attığım için gerçekten, içten bir şekilde sevdim bu kitabı. Don Miguel Ruiz’ in “Dört Anlaşması”nı bitirdikten sonra bu kitabına başladığım için farklı bir bilinçle algıladım. Sizin de okuyup kendi ihtiyacınıza göre verim alacağınız bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Bana çok mantıklı gelen, doğru olduğunu düşündüğüm bilgilerle dolu bir kitap. Mesela yazar bir noktada “Korku çok büyüdüğünde mantıklı zihin çalışamaz ve zehir dolu o yaraları artık kabul edemez hale gelir” diyor. Benim için önemli notlar aldığım, dersler çıkardığım ve hayatıma yeni bir yön verdiğim Don Miguel Ruiz kitaplarından en azından birini okumanızı dilerim.

Ustaca Sevmek

Don Miguel Ruiz

Türkçesi: Seda Toksoy

Ötesi Yayıncılık