Kelimenin tam anlamıyla hayatınızı alt üst edecek bir film. Bilimkurgu filmidir ve imkânsız bir aşkı konu alır. İmkânsız diyorum çünkü bu olay iki farklı yerçekiminde meydana gelir. Alt dünya ve üst dünya diye adlandırılan birbirine paralel iki dünya vardır. Biri düz,  diğeri tepe taklaktır. İkisinin de kendine ait yerçekimi vardır. Ama alt dünya insanları fakirken üst dünya zengindir. Üst dünyanın insanları iki dünya arasında Trasworld isminde bir şirket kurar. Böylelikle alt dünyanın petrol kaynaklarını kullanmaktadırlar.

Jim Sturgess’in canladırdığı Adam ismindeki genç alt dünyada yaşamaktadır. Yetimhanede kalmaktadır ve hafta sonları, ailesinden geriye kalan tek kişi olan Becky teyzesini ziyarete gider. Teyzesinin küçük bir sırrı vardır. Arılar her iki dünyaya da uçabilmektedir ve böylece pembe polenler açığa çıkar. Teyzesi bu polen sayesinde iki dünyaya da ait eşyalar ve yiyecekler yapabilmektedir. Bu polenleri toplamak için Adam’ı ormana gönderir. Genç Adam, ormanın içindeki dağda her zamankinden daha fazla yükseğe tırmanır ve hayatı değişir. Neredeyse diğer dünyaya değecek kadar çok yakındır. Orada, üst dünyada yaşayan Eden’i görür ve çok geçmeden birbirlerine âşık olurlar. Farklı iki dünyadaki insanların görüşmesi yasaktır. Bu yüzden Adam üst dünyaya ip fırlatarak Eden’i yanına çeker. Çünkü bu filmde yukarı inmek veya aşağıya çıkmak mümkündür.

Yine böyle bir günde Adam polisler tarafından vurulur ve Eden üst dünyaya düşer. Aradan on yıl geçer ve Adam, Eden’in öldüğünü düşünür. Bir gün televizyonda onu görür ve yaşadığını öğrenir. Eden, Tansworld şirketinde çalışmaktadır ama küçük bir sorun vardır. Düştükten sonra hafızasını kaybetmiştir. Adam, teyzesinin kullandığı pembe poleni geliştirerek onu krem haline getirir. Transworld şirketine başvurarak kremi tanıtır ve orada çalışmaya başlar. Bu sayede Eden ile görüşebilecektir. Şirkette tanıştığı Sam’den üst dünyaya ait elbiseler temin ederek karşı tarafa geçer ama işi hiç kolay değildir. Çünkü iki farklı dünyaya ait şeyler uzun süre yan yana duramaz, alev almaya başlar. Üstelik de Eden onu tanımamaktadır.

Ben izledikten sonra kendimi çok garip hissettim. Sanki eşyalar fırlayıp tavana yapışacakmış gibi oldu. Etkisinden zor kurtuldum. Eminim bu film sizi de etkisi altına alacak.

Upside Down

Yönetmen: Juan Solanas

Senarist: Juan Solanas

Oyuncular: Kirsten Dunst, Jim Sturgess, Agnieshka Wnorowska