PazarlaMama;  itiraf edeyim bu başlığı gördüğüm an kitabı aldım. Ne içini karıştırdım ne de konusunu okudum. İlk görüşte aşk misali başladı her şey.:) Fakat nedenini niyesini bilemeden hatırı sayılır bir süre kitaplıkta öylece durmak zorunda kaldı. Belki de tüm hafta pazarlama aktiviteleriyle haşır neşir olmam sebebiyle kalan zamanlarıma zihnimde başka konular yer etsin istiyordum. Ama kitaplığımda her gördüğümde de içten içe bir merak uyandırmıyor değildi.  Bir hafta sonu derinlemesine tanışma şansımız için tüm zemin sağlanmıştı; dışarı çıkılmayacak kadar soğuk bir gün, rafta hatırı sayılır süre beklemiş kitap ve en son tamamlayıcı bir fincan kahve aramıza katılınca yolculuk başladı. Daha ilk satırlardan, kitap akıcılığıyla ilk görüşte duyduğum merakın yersiz olmadığını ispatladı. Hele ki konu bu kadar etrafımız çevrelemişken nasıl kayıtsız kalınabilirdi.:)

Neredeyse her insan, eğer şehir hayatından tamamen izole bir hayat sürmüyorsa, hemen hemen her gün bir şekilde pazarlama faaliyetlerine maruz kalıyor demektir. Televizyon program aralarına serptirilmiş ürünler, her gün bitmek bilmeden gelen tanıtım e-postaları ve son dönem saat ayırt etmeksizin telefonlarımıza düşen kısa mesajlardan başlayıp, yolda yürürken elimize tutuşturulan broşürler ve kapıda muhafız gibi bekleyen ama muhafızların tersine bizi mağazalarına sokmaya çalışan satış elemanları gibi devam eden ve uzayıp giden bin bir türlü faaliyet. Ve bir de sosyal medya tarafı var tabii ki. Sosyal medyanın günümüzde geldiği noktadan hareketle bu mecrayı göz ardı etme hususu tabii ki düşünülmezdi. Farklı bir bakış açısı olarak kendisi de bir nihai tüketici olan pazarlama alanında çalışan kişiler, acaba uyguladıkları agresif pazarlama stratejileri kendilerine uygulanınca neler hissediyorlar?

Peki ya;

Müşteri kazanmak,

Mevcut müşterileri memnun tutmak,

Satış elemanlarının tutum ve davranışlarının satışlara etkisini pozitife çevirebilmek,

Tüketicinin seçimlerine etki edebilip rekabetten sıyrılabilmek…

Bu ve benzeri birçok başlık için yazar, bağ kurmak ekseninde konuyu enine boyuna ele almış ve okuyucular için keyifli bir zaman dilimine vesile olmuş.

Unmarketing

Scott Stratten

Çeviren: Çağlar Kök

Mediacat Yayıncılık