Bu kez, Yasemin Şenyurt?un denemelerini paylaşmak istedim sizinle. Bize farklı bakış açıları kazandıran çok anlamlı yazılara sahip güzel bir kitap. Yazıların bir bölümü farklı tarihlerde Cumhuriyet gazetesi Ankara ekinde yayımlanmış.

?Hayatım Değişiyor? adlı ilk yazısında şizofreni hastalığı ile yüzleşmesini ve yaşadıklarını anlatmış kısaca. Aile olmanın önemini vurgulayan başka bir yazısındaysa annesinin ?Eğer bir daha dünyaya gelsem ve bir daha çocuk doğurma şansım olsaydı, seni doğurmak isterdim? sözlerinin Yasemin Şenyurt?u hayatı boyunca güçlü tutacağı düşüncesi, tüm ailelere örnek olacak bir davranış biçimiydi.  Aynı zamanda yazıları, hastalıklardan utanılmaması gerektiği, mümkün olduğu kadar özgürce yaşamayı ve toplum içine karışmanın insan sağlığına ne kadar olumlu etkisi olduğunu da gösteriyor bize.

?Bağımlılık?, ?Sanrılar?, ?İki Şiir Üzerine?, ?Bir Film Üzerine? ve daha birçok yazısını da zevkle okuyacağınıza inanıyorum. Kısa oyun tadındaki ?Cevapsız Sorular? tiyatro severler için yeni bir oyun hazırlama olanağı olabilir, ne dersiniz?

Not: Yasemin Şenyurt ile Mavi At Kafe Kültür ve Yaşam Ortamı?nda tanıştık, şizofreni hastalarının ve yakınlarının birlikte çalıştıkları şizofreni hastalarını topluma kazandırmayı amaçlayan bu yerde kahvenizi çayınızı içip, lezzetli börekler ve kurabiyeler yiyebilir, kafenin içinde her yerde bulunan kitaplardan satın alıp okuyabilirisiniz. Mavi At Kafe: Mareşal Fevzi Çakmak Cad. 31/8 Beşevler ( Beşevler Metro çıkışından 5 dk mesafede.) ANKARA

Umut Defteri

Yasemin Şenyurt

Artshop Yayıncılık