Gazeteci Şenol Çarık, Türkiye Solunun Kısa Tarihi isimli kitabında yedi bölüm halinde siyasi yelpazesinin sol tarafında bulunan politikacıları-aktivistleri, gazeteleri-dergileri, siyasi partileri ve önemli olayları anlatıyor. Birbirinden bağımsız olan bölümler bazen alfabetik sıraya göre bazen de kronolojik olarak ele alıyor. Türkiye solunun karmaşıklığı böyle bir kitabın ihtiyaç nedeni. Ancak kitap bir tarih kitabından çok sözlük özelliği taşıyor. Yapıtta bir siyasetçi ya da bir yayın organı ile ilgili hap bilgiler kolayca bulunabilir. Olaylar, partiler ve yayın organları birbirleriyle ilişkilendirilebilir. Ama kitap tarihsel bir sırayla ve kimi dışsal faktörleri de ele alıp ilerleyen özellikte değil.

Türkiye Solunun Kısa Tarihi’nde, ülkemizdeki asıl mağdur siyasi grubun İslamcılar değil; solcular olduğu görülebiliyor. Kitapta anlatılan solcu politikacılar ya da aktivistlerin ortak noktasının hapse girmek olduğu dikkat çekici bir durum. Maalesef kimileri de doğal yoldan hayata veda etmeyecek kadar ‘mağdur’ ediliyor.

Solcuların çıkardığı dergi ve gazetelerin ortak özelliklerinden biri ise yayınlarının bir bahane bulunup sonlandırılmaları.

Türkiye Solunun Kısa Tarihi yeni bir şey sunmayan ama bilgi aktarma dozu yüksek bir kitap.

Türkiye Solunun Kısa Tarihi

Şenol Çarık

Asi Kitap