Tschick, Türkiye’de Elveda Berlin adıyla vizyona giren Fatih Akın’ın son filmi.

Film, Wolfgang Herrndorf’un 2010’da yazdığı ve 17 dile çevrilen kitabından uyarlandı.

Yolculuk filmlerinin çoğunda olan ‘Özgürlük yollardadır’ teması Tschick’te de kendisini çocuk saflığı ve ilk gençlik muzipliğiyle hissettiriyor. Fatih Akın, alışıldık tarzının dışında ‘soft’ bir 103 dakika vaat ediyor.

**Yazının bundan sonrası içerikle ilgilidir.**

Duvara Karşı, Yaşamın Kıyısında ve bir önceki Kesik’ten sonra farklı bir alana kamerasını çeviren yönetmen, bir yol ve gençlik filmiyle karşımızda. Annesi ve babasının evden ayrılmasından sonra yalnız kalan Maik, Tschick’yle tanışmasıyla önce can sıkıntısını yener. Daha sonra da ikili çalıntı bir Lada ile yola çıkar. Görünürde nedensiz bir şekilde yola çıkılsa da aslında ikilinin kendine göre ‘çok sağlam’ yola çıkma nedenleri vardır. Maik, kendisini çok sıkıcı bulduğu, hatta emlakçı babasının büyük bir arsa üzerine sadece ailesi için yapmak zorunda kaldığı lüks konuttaki sıkışmışlığını aşmak için yola çıkar. Hoşlandığı kızın kendisini partiye çağırmaması da içinde bulunduğu hayata olan ‘öfkesini’ arttırır ve rotasız bir yola direksiyon kırmaya başlarlar. Bu yolculuk aynı zamanda herkesin çekindiği, hatta Rus mafyası sandığı yeni arkadaşı Tschick’i de tanıyacağı bir yolculuk olacaktır.

Yeni insanlar da tanıyacak olan ikili, cinselliğin ilk kıpırtılarını ve hayatta kalmanın zorluğunu da ucundan köşesinden bu yolculukta deneyimleyecek.

Filmin iki sahnesinde Türkiye-Almanya karşılaştırması yapmak da mümkün oluyor. Bu anlardan biri, Maik ve Tschick’in yemek için köylü ailenin evine gelmesiyle başlayan dakikalar oldu. Anne, çocuklarına tatlıyı vermek için mini bir bilgi yarışması düzenler doğru yanıtı veren tatlıyı kapar. Mizahi bir anlatım da olsa Almanya’da bilgiye verilen değeri göstermesi açısından keyifli ve İmam Hatip – tarikatların girdabındaki ülkemiz için hüzünlü bir sahneydi.

İkinci ve daha vurucu an ise, Maik’in müteahhit babasının site projesini durdurma nedenini öğrendiğimiz anda ortaya çıkıyor. Siteyi yapmak isteyen baba bunu başaramaz çünkü evi yapmak istediği arsada nesli tükenmekte olan böcekler ve sadece o bölgeye yaşayan bir kurbağa türü varmış. Böyle ‘küçük nedenlerin’ Avrupa ülkelerinde büyük etkenler olduğunu düşününce ülkemiz için bir kez daha ‘oflayıp pufluyoruz.’

Tschick

Yönetmen: Fatih Akın