Necla Çândağ çocuk kitapları ile tanıdığımız ve sevdiğimiz bir yazar. Kitaplarında sevgi ve arkadaşlık duygularının altını çizen yazarın son kitabını da yine bir solukta okudum.

Liseyi bitirdikleri gün birbirine söz veren altı arkadaşın öyküsü. Üniversite eğitimi için farklı şehirlere giden bu gençler beş yıl sonra ülkemizin tarih kokan şehrinde, Antakya’da duygu dolu bir yolculuğa çıkarlar. Tarih eğitimi alan ve “Antakya ve Titus Tüneli” ile ilgili çalışma hazırlayan Nisan Bahar, arkadaşlarına bu yolculukta rehberlik yapar.

Yazar medeniyetler beşiği Antakya şehri ile ilgili araştırmalarını şiirsel imgelerle güçlendirerek okuyucuya aktarıyor. Kitabı okurken defne ağacının altında dinlendim, Asi Nehri’nde arındım, Musa Ağacı’nın altında kahve molası verdim.

Hiç gitmediğim bu efsaneler şehrini yazarla birlikte gezdim. Samipaşazade Sezai, Nurullah Ataç, Ahbülhak Şinasi Hisar, James Allen ve Chaplin de bu yolculukta bana eşlik ettiler.

Yazarlara atıflarla zenginleşen eserde altı arkadaşın yaşam, başarı, etik ve estetik üzerine yaptığı tartışmalar da ruhumuzda lezzetli bir tat bırakıyor.

Hızla ilerleyen teknoloji bizleri sanal dünyaya hapsedince, dostluklar klavyenin tuşları ve instastory ile sınırlandı. Bir tuşla her şeyin değişeceğine inanır olduk. Yazar bizleri tekrar dostluğa ve paylaşmaya çağırıyor.

Yaşam bazen acımasız olaylarla da örülebilir. O zaman yüreğine sakladığın düşlerinin umutları için dilek fenerini yakmalısın.

Titus Tüneli’nin Dilek Feneri

Neclâ Çandağ

Çerçeve Yayınları