Kararlar, yol ayrımları, türlü türlü seçenekler… Gün boyu o kadar çok karar ile baş başa kalıyoruz ki kimi zaman farkına varmadan birini seçip öylece devam ediyoruz. Farkına varmadan diyorum, çünkü bazı durumlarda o an ne içmek istediğine karar vermek adına dakikalarını heba eden insanlar görünce bunun bile bazı insanlar için önemli bir karar olduğunu görüyorum. Gerçi heba etmek deyişini kullanmam ne kadar doğru oldu emin değilim, neticede bu bir tercih ve giden zamana üzülen bir taraf yok sanırım. En azından ben hariç. 🙂

Yeni alınacak bir eşya, bir kıyafet, bir sinema bileti belki de bir seyahat için saatlerini günleri harcayan insanların, daha hayati kararları nasıl verdiklerini hep merak etmişimdir. Mesela bu insanlar nasıl evlenmişler, nasıl meslek seçmişler, nasıl çocuk sahibi olmaya karar vermişler, özetle hayatlarına nasıl yön vermişler. Ya da gerçekten kendi hayatlarında kendileri mi yön vermiş yoksa akışa kapılmış gidiyorlar mı? Veya memnuniyetle başkalarının onlar yerine seçim yapmasına göz mü yumuyorlar?

Her ne kadar birçok karar için düşünmeye bile vakit olmasa da, aksi durumlar için mevcut verileri bir anda derleyip toplamak ve kritik bir karara varmak için bir takım yardımcı öğelere ihtiyaç duyuluyor. Bu kitapta da stratejik karar almaya yönelik 50 farklı model, değişik başlıklar altında aktarılmış; bir kısmı konu ile ilgili kişilerinin haşır neşir olduğu modeller olsa da bir çoğu da en azından benim hiç duymadığım cinsten.

Kitap, okuması keyifli, uygulaması zaman alacak cinsten yaratıcı bir serüven sunuyor…

The Decision Book

Mikael Krogerus, Roman Tschappeler

W. W. Norton & Company