Bir sabah, her gün uyandığınız saatte uyanıyorsunuz, duşunuzu alıp giyinip kahvaltınızı edip işe gitmek üzere evden çıkıyorsunuz. Her sabah geçtiğiniz parktan geçerek otobüs durağına yürüyorsunuz. Ama parktan geçerken bir adamla çarpışıyorsunuz, üzerinize kahve dökülüyor, gömleğinizi değiştirmek için tekrar eve dönüyorsunuz. Kaçırdığınız otobüste hayatınızın kadının sizi beklediğini ama sadece bugün otobüsü kaçırdığınız için hayatının sonuna dek yalnız kalacağınızı bilseniz ne yapardınız? Ve hatta üzerinize kahveyi döken kişinin siz o otobüsü kaçırasınız diye karşınıza çıktığını bilseniz? Bu planlamanın aslında iş hayatınızda çok başarılı olmanız için yapıldığını öğrenseniz?

The Adjustment Bureau, Philip K. Dick’in The Adjustment Team adlı bilim-kurgu romanından uyarlanan ve romantizmle bilim kurguyu birleştiren çok güzel bir film. Ayarlama Timi, Kongre üyesi seçimlerini kaybeden David Norris’in karşısına seçim sonrası pes etmemesini öğütlemek için dansçı Elise’yi çıkarır. Elise erkekler tuvaletinde karşısına çıktığı David’le sohbet eder, sonrasında da onu öpüp kaçar gider. O an âşık olduğunu anlayan David, ertesi sabah işe giderken aslında kaçırması gereken otobüsü kaçırmayıp bindiğinde Elise’le yine karşılaşır, numarasını alır, daha sonra görüşmek üzere ayrılır. Ancak işe geldiğinde işyerindekileri dondurup beyinlerini yıkayan bir grup insanla karşılaşır. Zorla götürüldüğü bir yerde, aslında o kızla olmaması gerektiği anlatılır. Eğer o isteyerek uzak durmazsa Ayarlama Timi zaten onu Elise’den uzak tutacak müdahaleleri yaparak hayatının akışını değiştirecektir. Öğrendiklerini hazmetmekte zorlanan David, başta kabullense de sonrasında Ayarlama Timi’yle kedi fare kovalamacasına benzer bir yarışa girer. Bakalım, kaderi yenebilecek midir?

Heyecanlı, romantik ve “Acaba?” dedirten bir film. Konusu itibariyle oldukça özgün. Filmi izler izlemez kitabın Türkçeye çevrilip çevrilmediğine baktım; ancak yazar Philip K. Dick’in birçok kitabının aksine The Adjustment Team henüz Türkçeye çevrilmemişti. İnşallah en kısa zamanda çevrilir diyorum. 🙂

Yöneten: George Nolfi

Yazan: George Nolfi, Philip K. Dick

Oyuncular: Matt Damon, Emily Blunt

Yılı: 2011