Gezi’yi anlatmaya gerek yok, hepimiz biliyoruz. Gelin, kitaplar ne diyor bakalım.

Çapulcunun Gezi Rehberi

En sevdiğim Gezi kitaplarından biri. Bu kitapta fotoğraflara yer verilmiş. Fotoğraflarla Gezi anlatılmak istenmiş. Kitabın kapak tasarımını çok beğendim. Renkli, sempatik Twitter kuşunu çok sevdim. Sayfa düzeni de oldukça yaratıcı. Fazla söze gerek yok. Gezi fotoğrafları, sloganları insanımızın ince zekâsının kanıtı ve söylemek istediğimiz her şeyi söylüyor.

Hepsi birbirinden güzel, mizah ve zekâ dolu sloganlar, eylemler var. Bazılarını paylaşmak isterim:

* Direnmeye gittim gelecem (direnen esnafımız)

* Bir ağaç öldü, bir millet uyandı

* Oyumu sana verdim ama…

* Biz Boğaziçi öğrencileri yoldan çıktık Gezi’de kızlı erkekli oturuyoruz

* Devrimci eşcinseller her yerde!

İçimden hepsini yazmak geliyor ama kendimi tutuyorum. “Ay resmen devrim” sloganı da favorilerimden.

Çapulcunun Gezi Rehberi

Derleyen: Eylem Aydın

Hemen Kitap

İsyanın Sözü / 1-8 Haziran Türkiye

Daha ”isyankâr” bir kitap. Basının otosansürüne de değinmiş sunuşta. Gezi fotoğraflarına yer veren kitap İstanbul ve Ankara olarak iki bölümden oluşuyor.

Ankara- Tunalı Hilmi Caddesi’nden bir kare. Aklıma Tomalı Hilmi olarak girdi bir kere, değiştiremiyorum. Değerli sanatçılarımız, Adile Naşit ve Münir Özkul. Adile Naşit “Sirkeee!” diyor, Münir Özkul “Limon!”

İsyanın Sözü, 1-8 Haziran Türkiye’sinde Gezi’yi “gösteriyor”.

İsyanın Sözü

1-8 Haziran Türkiye

Yayına Hazırlayan ve Derleyen: M. Serdar Kayaoğlu

Epos

Bir Çapulcunun Hatıra Defteri

“90 kuşağı gençlik, mezarından çıkıp musallat olan bir hortlak muamelesi görüyor. Bugüne kadar sesleri hiç duyulmayan, varlıklarına yokluklarıyla bir gözüyle bakılan bu gençler ansızın bilgisayar başından kalktı, sanal oyun oynamayı bıraktı ve meydanlara çıktı. Böylece hakiki yüzünü ilk kez gösterdi.”

Ben de doksan kuşağından bir çapulcu olarak yazarın bu tespitine katılıyorum. Gerçi ben bilgisayar değil kitaptan başını kaldıramayan bir çapulcuyum.

Orantısız zekadan marjinal geyiklerin yer aldığı kitabı gülerek okudum. Özellikle “Gavur İzmir İmana Geldi” yazısı favorilerimden.

“Üçüncü köprünün adı kesinlik kazandı… Fetret.”

“Redhack’in işletmek için verdiği numaralar” başlıklı altı yazı var. Kaçırmayın derim.

Ağlanacak halimize güldüren bir kitap.

Bir Çapulcunun Hatıra Defteri

Orantısız Zekadan Marjinal Geyikler

Erol Hızarcı

Destek Yayınları

Gezi Günlükleri

Klasik kitap algısının dışına çıkan bir kitap bana göre, şekil bakımından. Kare bir kitap. Sevdim. İçeriği sorarsanız, kitabın başlığından belli zaten. Kapak tasarımı ve sayfa düzeni güzel. Fotoğraflara Twitter kuşu yorumlarıyla destek veriyor. “Çapulcunun hikayesi” başlığını taşıyan önsözde editörün dediği gibi: “Gezi direnişinin hikayesi farklı biçimlerde, farklı dillerde, farklı yönleriyle çok anlatılacak. Paylaşılacak o kadar çok şey var ki, paylaşmaya bile yetişemiyoruz. Sonuçta ‘anlatılan bizim hikayemiz’”.

Gezi Günlükleri

Editör: Gamze Erbil

Yazılama

Paylaşılan, anlatılan, yaşanan bizim hikayemiz. Tam olarak anlatmaya yetişemesem de bu dört kitapla yetişmeye çabaladım. Bir gazeteci olarak tarafsız ve doğru haberlerle, yazılarımla direnişe katıldığım için mutluyum, umutluyum.

Gezi Direnişi’ni bu dört kitaptan okuduk. Başka bir Gezi kitabını da okuyup yazdım: Emre Kongar ve Aykut Küçükkaya’dan Gezi Direnişi.