Romanın kahramanı Mebrure?dir. Ne eski bir isim. Şimdiki isimlerle kıyaslanamayacak kadar farklı. Yıllar isimler üzerinde çok değişiklik yapsa da aslında hiçbir şey değişmiyor. Bence şekilde değişiklik gösterse de savaş, şiddet, aşk, ahlak özde aynı kalmış.

Yurdumuzun işgal edildiği yıllarda esir düşüp kaybolan babasını arayan kahramanımız, çok da iyi tanımadığı İstanbul?daki akrabalarının yanına sığınmak zorunda kalır. Adının ağırlığını taşıyan, iyi yetişmiş, ahlak değerleri güçlü Mebrure, kendisine hiç benzemeyen akrabalarını onaylamasa da onlara muhtaçtır. Tiksinmeler, çelişkiler, inanmalar, kandırılmalar, umutlar, gelgitler arasında karışan duygular. Sıradan gibi görünen olayın sizi şaşırtmasına izin verin lütfen.

Özellikle genç kızların mutlaka okuması gereken bir kitap. Kızım ve ben, kitabı okuduktan sonra şu ortak cümleyi kurduk: ?İnanmıyorum? O devirde böyle şeyler oluyor muymuş ??  Her devirde böyle şeyler oluyor. Cam fanusunuzu açıp etrafı daha dikkatle gözlemleseniz de göremezsiniz. Sizin çevrenizdekiler fanuslarıyla kendilerini koruma altına almışlar. Mebrure de ailesinden aldığı değerlerle koruma altında. Yıkılmayacak bir kale kadar güçlü. Her devirde el üstünde tutulacak bir karakter olmalı Mebrure. İsmi eskise bile hep yeni kalmalı bu karakter.

Sözde Kızlar

Peyami Safa

Ötüken Neşriyat