Bazı kitaplar size kendiliğinden gelir. Bu kitap da öyle oldu. Ne okusam acaba diye kütüphanede gezinirken arkadaşımın önerisi ile elime geçti Marc Levy’nin bu ilk kitabı.  Tanrı ile şeytanın yaptığı bir anlaşma ile ikisi de en yetenekli ve en iyi temsilcilerini dünyaya tam bir hafta boyunca iyilik ve kötülük yapmak için gönderirler. Hangisi kazanırsa ezelden beridir süren iyilik ve kötülük çekişmesi bitecek, kazanan taraf dünyayı sonsuza kadar yönetecektir.  Konusunun heyecanına ve ilgi çekiciliğine rağmen bir süre kitabı sıkıcı bulabilirsiniz. Ancak bu durum, iyiliğin ve kötülüğün temsilcilerinin beklenmeyen ve hesaplanamayan yani “tesadüfi” bir durumla yeryüzünde karşılaşmaları ve olayların seyrinin değişmesine kadar sürecektir.

Marc Levy’i daha önce duymamış ve de okumamıştım. Yarattığı karakterlerin espritüel yaklaşımı, soğukkanlılığı ve sevgiye olan açlıkları sizi romana çekecektir. Zaman zaman kahkaha atmak isteyecek, belki de karakterleri gerçek hayatta tanımak isteyeceksiniz.

Romanın en can alıcı noktası sonlarına yaklaşırken sizi heyecanlandırmakla birlikte hep unuttuğumuz o “temel” şeyi en son hatırladığınızda yüzünüzde bir tebessüm oluşabilir. İyilik mi kötülüğü, kötülük mü iyiliği yenecek? Her şeye hazırlıklı olun. Ne de olsa, hayat bir tesadüften ibaret olabilir…

Sonsuzluk İçin Yedi Gün

Marc Levy

Çeviren: Işık Ergüden

Can Yayınları