Son Ada, siyasetten bahsetmeyip siyaseti anlatabilen bir kitap. Minik bir ada ile içinde yaşayan bir avuç insanı ve yaşadıkları olayları anlatıyormuş gibi görünse de günün sonunda, aslında anlatılanın bizim dünyamız olduğu anlaşılıyor.

40 haneden oluşan bu adada yaşayan insanlar, günlük hayatın ve sistemin tüm sıkıntılarından uzaktadır. İş, aş, patron, çocukların okulu, komşunun lüks yazlığı, gazetelerdeki cinayetler, banka soygunları, para kazanma gibi dertler bu adadan çok uzaktadır. Emekliye ayrılan bir devlet başkanının adaya gelip yerleşmesine kadar burada herkes huzurlu ve kardeştir. Hatta adadaki martılarla bile yazısız bir anlaşmaları vardır. Adaya yeni komşunun gelişi ile yaşanan meskenin çehresi, duygusu, kokusu yani her şeyi teker teker değişime uğrayacaktır.

Adını bilmediğimiz anlatıcı, olayları teker teker ve etraflı bir şekilde anlatarak olayların gelişimini, kendi iç dünyasını da katarak analiz etmektedir. Aslında kurulan cümlelerin içine, dünyanın içinde bulunduğu sistem, ekonomik olaylar, siyasi iradeler, bireysel egolar o kadar güzel yerleştirilmiş ki okudukça anlatılanın altında yatanları hissediyorsunuz. Adalıların yaşadığı, bir günlük olayın altındaki sebebi tüm insanlığa bağlayabilmek, kahramanlardan birini gözünüzde gerçekten yaşamış tarihsel bir kimlik olarak canlandırabilmek bu kitabın en güzel yanı. Şahsen kitaptaki kahramanların her birini kendimce tarihteki kişilerle bağdaştırdım, kendimce isimlendirdim ve okurken hayalimde onların yüzünü canlandırdım.

Unutmadan belirtmeliyim ki kitabın bir diğer ilgi çekici yanı da, bir sürü insandan bahsediliyor olsa da, kişilerin sadece birinin adının okuyucuyla paylaşılması idi. Geri kalan kahramanlar ise ?yazar, avukat, doktor? gibi meslekleri ile okuyucuya tanıştırılmaktadır. Bu sayede kahramanlara kendinizce isim verip kitaba kendinizden de bir şeyler katabilme zevkini tatmış oluyorsunuz.

Günlük hayattan sıkılan insanların birkaç günde okuyup bitirebileceği ve üzerinden günler geçse de hâlâ aklını o adada unutabileceği bir kitap. Kim bilir, belki de dünya bazı kişiler buraya gelmeden önce aynen bu ada gibi bir yer olabilirmiş?

Son Ada

Zülfü Livaneli

Remzi Kitabevi