James ve Bob’un mücadelesini bir solukta okudum. James’in doğal üslubunu sevdim, sanki aklına gelenleri yazmış gibi görünüyor. Kitabı sevdim çünkü “Bunu ben de yaşayabilirdim.” hissini veriyor insana.  James dürüst, her şeyi olduğu gibi yazmış. Para kazanma amacı yok. Kendini ve Bob’u geçindirebilmek için para kazanmak istiyor tabii ki, açgözlü bir şekilde para isteyenlerden değil. Hele Bob, âşık oldum Bob’a. Çok akıllı, çok tatlı bir kedi.

James ile Bob’un dostluğu, imrenilecek bir dostluk. Günümüzde insanların soğuk, mesafeli olduğu, gerçek dostluğu bulmanın zor olduğu bir sır değil. Bu kitap umut veriyor insana.

Kedi sahibini seçer derler ya, bu kitapta bu sözün doğruluğunu anlıyorsun. Ayrıca bir kediye tamamen sahip olunamayacağını da anlıyorsun. Gitmek isterse gider.

James ve Bob’un hayatta kalma mücadelesini, bu mücadelede dostluklarının güçlenmesini, birbirlerinin yaralarını sarmalarını okuduğum için mutluyum. Kapakta tatlı Bob’u görmüştüm, ilgimi çekmişti. Hayvanlara çok düşkünüm, özellikle kediler kendini çok tatlı sevdiriyor. İyi ki almışım bu kitabı.

Sokak Kedisi Bob

James Bowen

Çeviren: Işıl Karahanoğlu Zaimoğlu

Yabancı Yayınları