Bu sene 101 yaşında olan öykü ve tiyatro yazınımıza hatırı sayılır emeği geçen Haldun Taner’in Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu kitabını sonunda okuyabildim. Daha önce okuduğum bir öykü kitabı ve gazete yazılarından derlenen kitapla tanıştığım ve hem diline hem kurgusuna hayran kaldığım yazarın özellikle bu kitabını çok merak ediyordum.

Kitaba adını da veren ilk öykümüz bir atın gözünden Şişhane’ye yağmur yağması ve ardından gelişen olayları anlatıyor. Ama olaylar zinciri sadece Şişhane’yle sınırlı değil. Şişhane’de gerçekleşen bir kazayla zincirin halkaları gibi birbiri ardına takılıyor ve hatta ülkenin sınırlarını aşıp başka memleketteki insanları dahi etkiliyor.

Kitap birkaç öyküden oluşuyor. Aslında ince ve akıcı bir kitap fakat ben otobüste işe gelip giderken okumaya çabaladığım için haliyle biraz uzadı. Ama Haldun Taner’i okumaya başlayınca ister istemez diğer kitaplarına da merak salıyor insan. Günümüzdeki dil katliamları ve kitap adı altında basılan, yarardan ziyade zararlı pespaye kağıt israflarıyla sürekli karşılaşırken hem kurgu hem de temiz bir dil açıkçası benim özlediğim bir şey…

Keyifli okumalar…

Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu 

Haldun Taner 

Yapı Kredi Yayınları