Bayan Yanı ve Leman dergilerindeki çizimleriyle tanıdığım, çizgileriyle keyiflendiğim kadın karikatüristlerden biridir İpek Özsüslü. Vakit buldukça hem kafa dağıtmak hem de keyiflenmek amacıyla kafamı karikatür dergilerine ve kitaplarına gömüyorum. Aslında ne yazık ki karikatür denince aklımıza pek çok erkek karikatürist gelirken kadın isimleri pek silik aslında bu alanda var olmadıklarından değil de popülerleşen/popülerleştirilen çizerler olmadıklarından sanırım. Bir kadın erkek kıyaslamasına girmeden sadece kendi fikrim olarak kadının bu alanda biraz geri planda kaldığı.  

Uzun arayışlar sormadık kitapçılar bırakmadıktan sonra Beşiktaş’taki Kırmızı Kedi Kitabevi’nin isterseniz getirtelim demesiyle keyiflenmem aynı ana denk geliyor. Aradığın kitap ne olursa olsun ona ulaşmak hele de sonunda beğenip iyi ki ulaşmışım demek paha biçilemez.  

İpek Özsüslü, Sinemor karikatür albümünde Yeşilçam’daki filmleri almış aktrislerin yerine kendini koymuş ve arkasından da okuması pek eğlenceli bir kitap çıkmış. Kimi hikâyeleri dönemlerinde bırakmış kimilerini ise güncelleyerek günümüz taşımış. Kitabın içinde Kırık Plak’tan Selvi Boylum Al Yazmalım’a, Dila Hanım’dan Leyla ile Mecnun’a pek çok filmin çizgisini size sunuyor. Çizgisi ve yazılarıyla izlediğiniz filmler adeta yeniden gözlerinizin önünden film şeridi gibi geçiyor. Hem Yeşilçam hem de karikatür seviyorsanız hemen kitabı edinip okuyun derim.  

Keyifli okumalar… 

Sinemor  

İpek Özsüslü 

Cadde Yayınları