Ekmeğin bu kadar kirlendiği bir dünyada şiirin gittikçe yaşamdan, insandan uzaklaşıyor olması çok normal görülmeli, diye düşünüyorum. İnsanlığın temel sorunlarının her geçen gün katlanarak arttığı bu dünyada şiirin insandan bu kadar uzak yaşayabilmesi mümkün görünmüyor? Şiir, kendinden de kaçıyor gibi geliyor bana?

İşte böyle bir ortamda durup yeniden okunmalı Pablo Neruda: hem şiirleriyle hem de şiir ve hayata dair düşünceleriyle ışık tutuyor bize ve şaire sesleniyor?
??  en iyi şair, günlük ekmeğimizi veren adamdır: tanrı olduğunu düşünmeyen mahalle fırıncısı. Görkemli  ama alçakgönüllü görevini, hamuru yoğurma, fırına sürme, kızartma ve bize ulaştırma işini gerçek bir toplumsal bilinçle yerine getirir. Şair böyle basit bir bilinçle hareket edebilseydi, o basit bilinç ona görkemli bir sanat eserinin parçası olma fırsatını verecekti. Bu eser, bir toplumu kurmak, insanın koşullarını dönüştürmek, onun isteklerini-ekmek, gerçek, şarap, düşler- sağlamak olan  basit ya da parçalı yapıdır. Eğer şair sonsuz mücadelenin parçası olursa, eğer her birimiz tüm insanların her gün paylaştığı çalışmaya kendi katkısını armağan eder ve şefkatini diğerleri için sunarsa, o zaman şair tüm insanlığın terinin, ekmeğinin, şarabının, düşünün bir parçası olacaktır. Yalnızca sıradan insanlar olarak rolümüzü kabullenmenin bu inkar edilemez yolunda, şiire ondan her çağda yontulan, şairlerin kendilerinin yontup attığı tamlığı geri vermeden başarıya ulaşacağız.?

Hayata çağırıyor bizi Neruda? İnsana çağırıyor? İnsanın en saf, en masum değerlerini anlamaya, anlatmaya ve yaşamaya çağırıyor. Ekmeğe çağırıyor bizi, birlikte üretilen, birlikte yenen, sıcak ve tertemiz ekmeğe?

?Bir şair yaşamının ilk aşaması, anayurdunun öz değerlerini soğurmaya adanmalıdır, daha sonra karşılığını geri vermelidir. Onları onarmalı, onlardan aldıklarının karşılığını ödemeli. Şiiri ve eylemleriyle halkının gelişip olgunlaşmasına katkıda bulunmalı.?

?Şiir boşuna yazılmış olmayacak, ? diyor Neruda. Şiir insanlara ışık, adalet ve onur satacak diyor? Tüm insanlığı adaletli ve onurlu bir geleceğe çağırıyor.

Artık şiire ve gerçek şiire dönmenin zamanı geldi. Boşuna yazılmayan şiire?

Şiir Boşuna Yazılmış Olmayacak

Pablo Neruda

Çeviren: Nesrin Arman

Broy Yayınları