Sıfır Sayı (Numero Zero), Şubat 2016’da hayatını kaybeden Umberto Eco’nun son romanı.

Sıfır Sayı, gazetelerin yayından önceki deneme baskılarına verilen isimdir. Romanın içeriğini de hiç çıkmayacak bir gazetenin yazı işleri toplantısı dolduruyor. Biri hariç bu gerçeği bilen yoktur ve yazıişleri çalışanları işe tüm ciddiyetiyle başlar.

Hiç çıkmayacak bir gazetenin yazı işleri odasında gazeteciliğin ‘incelikleri’ hakkında epey bilgi veren roman, gerçek ve kurgu arasındaki ince çizgiyi gösteriyor. Bir cümle tercihinin hatta doğru bilgiyi veriş sırasının bile insan algısı üzerinde ne kadar önemli bir boyutu olduğunu fark ettiriyor. (Kitabı okurken bizim yandaş medyanın propagandayı bile tam yapamadığının, aslında kaba yalancılıktan ileriye gidemeyen amatörler olduğunun ayırtına varıyorsunuz, fakat bunlara inanan insanlar olduğunu bilmek acınızı katlıyor…)

Sayfalar ilerledikçe de haber araştırması yapan yazı işlerinden birinin Mussoli’nin ölümünü irdelemeye karar vermesiyle kitap adeta roman olmaktan çıkıyor. Gerçek bildiklerimizin ne kadar sahi olduğunu tarih diye bildiğimiz ‘gerçekler’ üzerinden düşündürtüyor.

Sıfır Sayı

Umberto Eco

Çeviren: Eren Yücesan Cendey

Doğan Kitap