Çok tiyatroya giden bir insan değilimdir ben, yok sevmediğimden falan değil; sadece aklıma gelmez tiyatroya gitmek. Bir de sanırım yabancı dizilere olan bağımlılığım fazla olduğu için sinema yani beyaz perde merakım daha fazladır. Ama yine de sağ olsun arkadaşlarımın teşvikiyle arada bir oyuna da gidiyorum.

Garaj İstanbul sahnesinde oynanan Shakespeare’in Bütün Eserleri Hafif Kısaltılmış oyunu da yine arkadaşlarımın bana da bilet almasıyla gittiğim bir oyundu. Adından anlaşıldığı gibi Shakespeare eserlerinin tümünü bir kerede göreceğim hevesiyle neredeyse koşarak gittim. Oyun üç yetenekli erkek oyuncu tarafından sahneleniyor. Kemal Erdurak, Mesut Yılmaz ve Kerem Muslugil’i sahnelenen oyunda takdir edersiniz ki kadın karakterler de var, ama onları da bu yetenekli arkadaşlar peruklar ve elbiselerle canlandırıveriyor. Türü komedi. Oyunun başından sonuna dek gülüyorsunuz. Macbeth’i, Hamlet’i, Othello’yu, Bir Yaz Gecesi Rüyası’nı ve diğer tüm eserleri ‘hafif kısaltılmış’ olarak bir çırpıda izleyiveriyorsunuz; kimi zaman yemek programı konseptiyle kimi zamanda bir rap şarkısıyla. Gayet interaktif ve oyuncuların deyimleriyle ‘çağdaş tiyatro’ anlayışıyla hazırlanmış bir saat süren oyun sonrası gülmekten yüz kaslarınızın acıdığını fark etmeniz kaçınılmaz.

Ayrıca Garaj İstanbul sahnesine de bir parantez açmak gerekiyor bence. Ortada normal düzen sandalyeleri, sağda ve solda bistro tarzı masaları ile oldukça rahat bir ortam sağlıyor izleyenlere. Hemen yandaki bardan aldığınız içkiyi oyunu izlerken yudumlayabiliyorsunuz. Bu rahatlığıyla evinizin salonundan tek farkı biraz kalabalık olması sadece J

İstanbul’da olanların fırsat bulduğunda mutlaka gitmeleri gereken bir oyun bence. Detaylarla ilgili de bu linki ziyaret edebilirsiniz:

http://www.istanbul.net.tr/Etkinlik/tiyatro/shakespeare-in-butun-eserleri-hafif-kisaltilmis/48950/14

Kültürle, sanatla kalın…

Shakespeare’in Bütün Eserleri – Hafif Kısaltılmış

Garaj İstanbul

Yazan: Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield

Çeviren: Leyla Özgüler – Kalender

Yöneten, Dramaturji, Işık Tasarımı: Kemal Başar

Oyuncular: Kemal Erdurak, Mesut Yılmaz, Kerem Muslugil