?Aile konstelasyonu? denilen terapi yöntemiyle tanışmam yakın bir geçmişe dayanıyor. Sözcüklere döküldüğünde her ifadenin yetersiz kalacağı bu yöntem,  gerçekten de ancak deneyimlenerek kavranabilecek bir derinliğe sahip. Herhangi bir psikodrama deneyimim olmadığı için sadece sözlük anlamıyla değerlendirebildiğim bu teknikle ortak bir temele dayandıklarını düşünsem de Aile konstelasyonunun en büyük ayrım noktası, somut herhangi bir olay anlatmanızı beklememesidir. Enerji alanına dâhil olduğunuzda rol sizi bulur ve üstelik sahnelenen fiilen yaşamış olduğunuz herhangi bir şey de değildir. Bundan çok daha ötesidir.  Kendi deneyimlerimden yola çıkarak psikoterapide seanslar boyu alamayacağınız yolu, bazen tek bir ?aile dizimi? çalışmasında alınabildiğini görmek, bu yöntemin en önemli artılarından biridir diyebilirim.

Aile konstelasyonu her aileyi nesiller boyu süregelen kopmaz bir sistem olarak kabul eder. Aileye dâhil olan herkes sistemin kopmaz bir parçası haline gelir. Bu sistem içinde meydana gelen travmaların ise nesiller boyu süren etkilerinin olduğunu iddia eder. Bu etkilerin sistemin üyelerinin yaşamlarındaki kilitlenmeler, hastalıklar gibi şekillerle kimliklendiğini, yani sistemin sakatlanmış enerjisinin ürünü olduğunu söyler.

Aile konstelasyonu, Alman psikoterapist ve filozof olan Bert Hellinger tarafından 20 yıl süren çalışmalarla geliştirilmiş bir terapi yaklaşımıdır.

Sevgiyle Yükselmek, Bert Hellinger?in aile konstelasyon çalışmalarına temel teşkil eden, Hellinger Sciencia diye adlandırdığı kuramını ana hatlarıyla ortaya koymak amacıyla kaleme aldığı kitabıdır. Ayrıca kitapta bolca vaka çalışmasına da yer verilmiştir.

Keyifli okumalar dilerim.

Sevgiyle Yükselmek

Bert Hellinger

Çeviren: İnan Deniz Erguvan

Kaknüs Yayınları