Türk yazınının en sevdiğim isimlerinden biridir Haldun Taner. Hem yazıları hem öyküleri hem de tiyatro metinleri ile beni kendine hayran bırakan isim. Fırsat buldukça okumaya çalıştığım Haldun Taner’in Sersem Kocanın Kurnaz Karısı metnin i uzun zamandır merak ediyordum. Nihayet edinip okuma fırsatı buldum. Bazı yazarların işledikleri konuların hiçbir zaman eskimeme özelliği vardır. Hangi dönemde yazılırsa yazılsın ne zaman okunursa okunsun sanki yeni yazılmış hissi veriyor. Benim için Haldun Taner ve onun yazını da böyle.

Taner’in merak ettiğim kitaplarından biri olan Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’nı da büyük bir merakla okumaya başladım. Yine o güzel Türkçesi ve güzel anlatımıyla öyle kusursuz kurgulamış ki bir solukta okuyuverdim. Aslında sahne de de en çok izlemek istediğim yapıtlardan biri.

Kitap, Georges Dandini isimli kibarlık meraklısı bir adamın kendi çevresi dışına çıkarak üst tabakadan bir ailenin kızıyla evlenmesi fakat bu evlilikle aslında kendisinin o sınıfa ait olmayacağını işleyen tiyatroyu anlatıyor. Üç farlı bölüme ayrılan tiyatro oyunu ‘oyun içinde oyun’ anlayışıyla okuyucuya aktarılıyor. Georges Dandini olarak başlayan tiyatro oyunu Himmet Ağa’nın hikâyesine dönüşerek son buluyor. Tiyatrocuların kendi içinde prova ettikleri oyunun üç farklı üsluba göre nasıl sahnelendiğini okuyoruz. Tabi Haldun Taner’in kıvrak zekâsı ve usta kalemi ile üslup farklılıkları arasındaki geçişler öyle güzel işlenmiş ki üç bölüme ayrılıp farklı tarzlardan devam eden metin hiç bölünmeden akıcı bir şekilde okunuyor.

Kitabın sonuna eklenen arşiv kısmını da çok beğendim. İlk oynandığı dönemden fotoğraflarla okuduğum metin gözlerimin önünde canlandı da. Umarım bir gün sahne üzerinde hakkını verecek oyunculuklarla da izleme şansı bulurum.

Keyifli okumalar.

Sersem Kocanın Kurnaz Karısı

Haldun Taner

Yapı Kredi Yayınları