Tesadüf eseri! Arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığım ve yazarının ismini ilk kez duyduğum bu kitabın -“SARMAŞIK”- sayfalarının birinde dediği gibi “Bu ne polisiye bir roman, ne de bir cinayet romanı. Bu tesadüflerin romanı.”

Gerçekten bu kadar da olmaz diyeceğiniz olaylar silsilesine kaptıracaksınız kendinizi. Aklımı başımdan aldı diyebilirim, elimden bırakamadım; okurken bolca altını çizdiğim harika cümlelere bayıldım, hatta son sayfalarını sindire sindire okumak için diğer odaya gidip romanla baş başa kaldım.

Picasso ile dostluk kurmuş ve bir onun kadar yetenekli olan fakat artık renkleri tanıyamayan bir ressamla, artık okuyup yazamayan bir yazarın nörologda karşılaşmasıyla başlayan olayları konu alan romanımız tam bir harika!

İnce ve kıvrak zekâlı yazarımız Şebnem İşigüzel, nasıl da gizemli olayları birbirine bağlıyor ve roman kahramanlarının hayatlarını kesiştiriyor diye düşünürken birden yazarın “yazarların, ressamların, yaratıcıların içine şeytan kaçmıştır” deyişi bütün olanları açıklıyor!

Şebnem İşigüzel ile tanışmadıysanız bir an önce tanışmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sarmaşık

Şebnem İşigüzel

İletişim Yayınları