Roland Topor, Paris doğumlu oyun yazarı, ressam, şair, yönetmen ve film yapımcısı. Fransız sanat hayatının önde gelen isimlerinden birisidir. Eserlerindeki sürreal yaklaşım ile dikkat çekmiştir. 22 yaşındayken ?Panik? grubunun kurucuları arasında yer aldı. Çizimleriyle tanınmaya başlamıştı. Kendinde inanılmaz bir düş gücü barındıran Topor hemen fark edildi. Grafik çizimleri yaptı, şiirler, romanlar, kışkırtıcı oyunlar yazdı. Oldukça mizahi bir dille anlatılan hikâyelerinin içinde gizlenmiş hüzün onun başka bir derinliğinin de fark edilmesini sağlar.

?Balta kürek Tanrı?nın evinden kovulan kimliksizler? onun esinini harekete geçirir? ?Göçmenler insanlık düzeyinin altında muamele gördüklerine göre, masanın altında yaşamaları da anormal görülmemelidir.?

Babası Polonyalı bir Yahudidir, 1941 yılında tutuklanır ve Pithiviers Kampı?na sürülür. Nazilerden kaçar ve ?serbest bölge? ye sığınır. Kendi yeteneğini feda edip marangozluk yapar ve çocuklarının eğitim almalarını sağlar. Kendini çok ciddiye almadan fakat ailesinin verdiği savaşımı hiç unutmadan böylesi bir konu üzerinde çalışır.

Masanın Altında oyununun kahramanlarından Florence çevirmendir. Bir türlü tamamlayamadığı kitabıyla uğraşır. Zar zor geçindiği için masasının altını kiraya verir. Ölçülü ve saygılı bir ilişkileri vardır, ikisi de yabancıdır. Kiracı (göçmen) Dragomir, onu zaman zaman aşağıya masanın altına davet eder, Florence onun davetini geri çevirmez. Sıcak, tanımsız bir sevgi gelişir aralarında. Masanın altına çok sevdiği çocukluk arkadaşı kalmaya gelir. Tüm çıplaklığıyla olağanüstü komik ve olabildiğince açıklı bir yabancı-öteki olmanın yarattığı ayrıksılık dile gelir. Küçücük bir alanda ne kadar çok şey anlatılabileceğini gösteren Topor, dünyanın acımasızlığının bir kez daha altını çizer.

İyi okumalar?

Masanın Altında

Roland Topor

Çeviren: Esen Özman

Mitos Boyut Yayınları