Edebiyatseverler aşinadır Martı kitabına ve tabii ki bu kitabın yazarı hayalperest adam Richard Bach?a. Ben ise çok sevdiğim bu yazarın çok da bilinmeyen bir başka kitabını yazacağım size. Adı Bir.

Uçmanın büyüsüne kapılmış bir pilot olan Richard Bach karısı Leslie ile beraber bir konferans için uçuşa geçer. Bu yolculuk kahramanlarımızı klasik bir varış noktasına değil kendi iç dünyalarına ve paralel evrenlerdeki varsayımsal başka ?ben?lerine götürür?

Richard ve Leslie boşlukta kaybolmanın şaşkınlığıyla başka kimlikleriyle tanışırlar ve bu heyecan verici tanışma kimi zaman bir hesaplaşma kimi zamanda keşkelerle dolu bir kucaklaşma olur? Hayalleri geride bırakmanın pişmanlığıyla savaş, barış, din ve şiddet kavramlarıyla da tekrardan tanışırlar?

?Bu uçak seni hayal edebileceğin her yere götürür.?

?Hayatta karşımıza çıkan yol ayrımlarında seçtiğimiz yolu değil de diğerini seçseydik ne olurdu?? sorusunu her yetişkin en az bir kez sormuştur kendisine. Seçtiğimiz yönlerle birlikte kendi kararlarımızın bize yaşattığı sonuçlardan bazen mutlu bazen de mutsuz olmuşuzdur.  Yol ayrımlarını düşünürken kaybolmuşuzdur bazen. İşte bu eser bizi o yol ayrımlarına götürüyor, kahramanlarımızın diğerini seçmiş olan benlikleriyle tanışıyoruz. Bu tanışmayla   ?Öyle olsaydı ben nasıl bir ben olurdum?? sorusunun cevabını da karakterler üzerinden verirken ayna bize dönüyor ve biz de düşünüyoruz.

Bizi sonsuz zamanda, dipsiz iç dünyamıza doğru yolculuğa çıkartan Bir, Richard Bach?ın kendine has anlatımıyla zenginleşen bir serüven? Öyle ki tek bir düşünce yer ediyor insana sonrasında ?Hepimiz tek olmamızın yanında aslında bir değil miyiz??

Bir

Richard Bach

Çeviren: Belkıs Çorakçı

Arkadaş Yayınevi