Kitabevlerine gittiğimde, popüler kitaplardan ziyade kıyıda köşede kalmış, kendindeki ışığı görebilen okuyucuları bekleyen kitapları tercih ederim. Bu sefer bir değişiklik yaptım. Yeni çıkmış kitaplar arasında duran siyah kapaklı, kalınca bir kitap olan Psikiyatrist?i seçtim. İç içe olduğum bir mesleğin çalışanlarına verilen unvan olduğu için midir, bir psikiyatrisin hayatını okuyabileceğimi düşündüğüm için midir, bilemiyorum. Altında yatan motivasyonun sebebi ne olursa olsun, iyi ki de okudum diyebileceğim bir kitap.

Kitabın ana kahramanı Ellen Roth, Almanya?daki bir psikiyatri kliniğinde psikiyatrist olarak çalışmaktadır. Rutin bir hayatı, ciddi bir ilişkisi ve sevdiği bir işi vardır. Ta ki adını bilmediği bir hasta kliniğe gelip daha sonra gizemli bir şekilde kaybolana kadar. Bu kadınla yaptığı kısa görüşmede ?kara adam? diye biri tarafından zarar gördüğünü öğrenen Ellen Roth, kaybolan bu kadının peşine düşer. Bir süre sonra ?kara adam?ın kendisinden haberdar olduğunu öğrenir. Kara adam kendisini tehdit etmekte, isimsiz hastasını öldüreceğini söylemektedir. Ellen Roth artık tek başınadır, çünkü çevresindeki kimse kendisine inanmamaktadır ve herkes o kötü ?kara adam? olabilir. Hatta en çok güvendiği erkek arkadaşı bile?

İç sesin, çatışmaların, arkadaşlık ve güven ilişkilerinin sorgulandığı, koca bir karanlıkta bilinmeyen bir kadının peşinden gidildiği, sürükleyici bir roman. Son sayfalara gelene kadar gerçeklerin ne olduğunu anlayamayacaksınız. Herkes ya da her şey olabilir. Bu romanı okuduktan sonra artık kendinizi bile sorgulayabilirsiniz.

Korku, psikoloji, merak, insan doğası, bilinç ve güven. Birçok konu bu romanda bir arada bulunuyor. Romana dair daha fazla kelime paylaşacak olursam tüyo vermiş olurum. O yüzden siz en güzeli, bu akıcı dille yazılmış sürükleyici romanı, bir fincan çay eşliğinde şu soğuk kış günlerinde okumaya başlayın. Gerçekleri öğrenmek için hemen sonunun gelmesini isteyip hem de hiç bitmemesi için dua edeceksiniz?

Psikiyatrist

Wulf Dorn

Çeviren: Firuzan Gürbüz

Pegasus Yayınları