Eco’nun yeni bir kitap yazması ve bu kitabın yayınlandığı ilk günden itibaren Vatikan ile Roma Hahamı?ndan tepkiler alıp dünyanın her yerindeki Yahudilerin eleştiri oklarına hedef olması, merakımı büsbütün artırarak Prag Mezarlığı‘nı okumaya yöneltti beni…

19. Yüzyıldaki dünyaya, İtalya’ya, Paris’e, savaşlara, komün günlerine yer veren kitap esas olarak Gizli Siyon Belgelerini ortaya koyarak antisemitizm eksenli bir hikâye kuruyor. Umberto Eco her ne kadar bunun tarih kitabı değil, bir roman olduğunu vurgulasa da, daha önce üzerine hiç okumamış olduğum konuları içeren bu değerli kitap benim için, tarihin güçlü bir edebi dille anlatıldığı belgesel tadındaydı. Çünkü romandaki tek kurgu, başkarakter Simone’nin kendisi. Simone?nin dışında dedesiyle birlikte tüm kahramanlar gerçek hayatta var olmuş tarihi kişilikler ve romanda anlatılan tüm olayları yapmışlar.

Hitler’in yaptığı Yahudi Soykırımı?na dayanak oluşturduğu dünyaca bilinen Siyon Belgelerini okumak ırkçılığın nasıl da bilinçli kurgulanarak, koskoca Ülkelerin, milletlerin, zeki ve düzenbaz bir kişi tarafından tüm bir kitleye düşman haline getirilebildiğini gösterdi bana.

Cizvit rahiplerden, günahkâr papazlara, Katolik din adamlarına kadar, Sanatist örgütlerden, çılgın dini ayinlere, masonlara, kılık değiştiren insanlara, sahte noterlere 19. yüzyılın tüm karanlık işlerine, Paris’in arka sokaklarında dönen olaylara, parmak izi almanın henüz keşfedilmediği dönemde kolaylıkla işlenen cinayetlerin şehrin altını tamamen kaplayan kanalizasyon sokaklarına terk edilişine kadar birbirinden ilginç öykülere yer veriyor Umberto Eco.

İtalya’da yaşamayıp İtalya tarihine dair pek bilgi sahibi olmadığım için; Torino, Palermo’da başlayarak İtalya İç Savaşlarına genişçe yer verilen kitabın başlarında sıkılmamı İtalyanca bu denli ağır bir kitabı Türkçe’ye çevirirken hiç dipnot kullanmamış çevirmene bağlıyorum…

Prag Mezarlığı, olayların Prag’da geçmemiş olmasına rağmen, Simone Simonini’nin Prag Mezarlıklarının görünümünden etkilenerek kurguladığı; Fransız, ardından da Avrupa gizli servislerine sattığı Yahudi bir Hahamın ağzından yazılmış dünyaya egemen olacaklarının iddia edildiği ?Prag Mezarlığı Protokolleri? adındaki belgelerdir.

19. yüzyıldaki Fransız mutfağının kültürüne, Paris’in restoranlarına ve Fransız yemeklerinin tariflerine oldukça geniş yer ayıran yazarın; çıktığı andan itibaren iki günde 230.000 satan romanının; ilgilenenlerce okunmasını tavsiye ederek bir çırpıda okuyup bitirilen romanlar dışındaki kitapları vakit kaybı olarak gören kimi bestseller okuyucusunun Prag Mezarlığı‘na hiç niyet etmemesini söylemek istiyorum.

Prag Mezarlığı

Umberto Eco

Çeviren: Eren Yücesan Cendey

Doğan Kitap