Barış Müstecaplıoğlu, fantastik kurgu yazan az sayıdaki yazarımızdan biri, geç de olsa keşfedip okudum.

Dört kitaplık Perg Efsaneleri, ilk Türkçe fantastik kurgu serisi olarak kabul ediliyor. Etkileyici karakterleri, çarpıcı olaylarıyla akıp gitti. Dört kitap nasıl bitti anlamadım: Korkak ve Canavar, Merderan’ın Sırrı, Bataklık Ülke, Tanrıların Alfabesi.

Başkahramanlarımız birbirinden ilginç: Leofold, Guorin, Geryan, Nume ve Nela. Leofold bir “canavar”, Guorin sıradan bir köylü, Geryan güçlü bir büyücü, Nume bir prom savaşçıcı, Nela da kendine özgü güçleri olan bir büyücü. Pek çok renkli karakter daha yer alıyor kitaplarda. Yazarın başarısı, bu karakterleri duygularıyla, hatalarıyla, çabaları ve hayalleriyle anlatması. Böylece her birini ayrı yönleriyle tanıyıp benimsiyoruz. Kimseyi kimseyle karıştırmıyoruz. Kolaylıkla okuyoruz.

Perg diyarında ve öteki diyarlarda yapılan yolculukla ilerliyor romanlar. Kocaman Hunsa Denizi’ndeki efsanevi Durkgador gemisiyle yapılan maceralı yolculuklar, benim gibi bir deniz delisi için mükemmel tesadüflerdi. Kendimi o dev gemide hayal edip gemiye adını veren aslanla bir oldum. Aslanın geçmişi, canlanması, oynadığı kilit rol de cabası.

Dostluk, dayanışma, mücadele, farklılıklara saygı, yürekten sevmek, birlikte var olmak, yaratmak, yenilenmek… Dizinin beni alıp götüren özellikleri bunlar.

Bu dizinin ardından yazarın son romanı Şamanlar Diyarı’nı okudum ve onu da çok sevdim. Heyecanla devamını bekliyorum, yakında çıkacakmış.

Perg Efsaneleri

Barış Müstecaplıoğlu

İthaki Yayınları