Zamanın ruhunu yakalamak sanat gibi edebiyatta da önemle yerini koruyor. İlk baskısı 1991 yılında yayınlanan İnci Aral’ın “Ölü Erkek Kuşlar” romanı, bugün hala geçerliliğini ve gerçekliğini koruyor. Aynı zamanda yazarın ilk romanı olan kitapta, Suna adlı bir kadının hikayesi anlatılıyor. Taşradan gelen bu kadın, geçmişin, ezilmişliğin, bastırılmışlığın intikamını alıyor adeta. Aslında hikayenin sonuna kadar kararsız, her an fikir değiştirmeye meyilli bir kadın görüyoruz. Yazar bunu; Suna’nın iki karakterli oluşuyla; su ve na şeklinde tasvir etmiş. Su, uzlaşmacı, evcil, korkak, duygusal ve sadıkken; na, tamamen başına buyruk, özgür ve katı. Su ve na sürekli çatışan iki ayrı karakter. Bu bir süre sonra Suna’yı da etkiliyor, yoruyor, tüketiyor. Hayatla, bastırdığı duygularla ve aşkla savaşan bu kadın kocasını bir süre sonra dost olarak görmeye başlıyor. Kocasının en yakın arkadaşıyla tutkulu bir aşk yaşıyor. Öyle bir özgürlük duygusuyla hareket ediyor ki, özgürlüğün kelime anlamının gerçekten nasıl biçimlenebileceğini sorgulamaya başlıyorsunuz. Su, kocasını seven ve ona karşı şefkat duyan, ne kadar aşık olursa olsun, evlilik olduğunda, yine heyecanın biteceğini her şeyin rutin bir rehavetle sürüp gideceğini biliyor bu yüzden akıllı davranmaya çalışıyor ve na’yı sık sık uyarıyor. Na, tutkunun peşinden gitmek istiyor. Pire için yorgan yakmak tam da na’ya göre.

Evlilik aşkı öldürür mü, mutluluk gerçekten nedir, bulaşık yıkamak, evi süpürmek, yemek yapmak, yatak toplamak hayatın zaten kendisi mi? Bizi biz yapan hayatın kendisinin içindeki günlük rutinlerimiz mi? Yoksa bunlar evliliğin götürülerimi? Tüm sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz.

Kitap için genel olarak sürükleyiciden daha öte bir tanım yok sanırım. Yerle bir etti beni. Parçaladı, topladı, dağıttı… Kurgu, üslup, hikaye neredeyse olumsuz bir söylem barındırmayacak cinsten. Sizi temelden sarsacak, ilişkilerinizi ve kendinizi yeniden sorgulayacaksınız, yastık altına bıraktığınız düşleri gün yüzüne çıkaracaksınız, hem deli olacaksınız, hem hak vereceksiniz. Aldatmayı ve aldatılmayı bir de bu romandan okuyun derim.

Ölü Erkek Kuşlar

İnci Aral

Kırmızı Kedi Yayınevi