?Bize yaşanmamış gibi gelen çocukluk yıllarımızda, çok sevdiğimiz bir kitapla geçirdiğimiz günler kadar dolu dolu yaşanmış bir başka zaman belki yoktur. Başkalarına göre bu çocukluk günlerini dolduran, bizimse, kutsal bir zevki kabaca engelliyor diye uzaklaştırdığımız her şey; kitabın en ilginç bölümündeyken oyun oynayalım diye bizi aramaya gelen bir arkadaş; gözlerimizi sayfadan ayırmak ya da yerimizi değiştirmek zorunda bırakan rahatsız edici güneş ışığı ya da arı; tadına bakalım diye getirilen yiyecekler ?ki…?

?Okuyorum, ancak kitabın içine nasıl daha da süzülebilirim??, ?Niçin kitap okurken bu kadar fazla tatmin duygusu yaşabiliyorum??, ?Kitapla yitik bir zaman mı yaşıyorum, kitapları neden bu kadar dost görüyorum?? sorularını sorduğum bir dönemde Okuma Üzerine ile karşılaştım. Kitabı okurken kafa yorduğum soruların cevaplarını bulabildiğim, sorgulamaya devam edebildiğim anlar oldu.

Okuma Üzerine, Marcel Proust?un birey ile kitap arasındaki ilişkiyi ve özgün psikolojik edim olarak okumayı irdelediği, bu edimin kaynaklarına yaptığı yolculuğu içeren bir anlatı.

Marcel Proust?un kitapla kurulan ilişki üstüne derin düşünce denemesi.

?Hiç kuşkusuz, dostluk, bireyler arasındaki dostluk hava cıvadır ve okuma bir dostluk biçimidir. Ama en azından dostluğun samimi bir biçimidir ve bir ölüye, olamayan birine yönelik olması ona çıkarsız, neredeyse dokunaklı bir hava verir. Dahası  o, öteki bütün dosluk biçimlerini çirkinleştiren her şeyden bağımsız bir dostluktur.? Marcel Proust

Okuma Üzerine

Marcel Proust

Çeviren: Işık Ergüden

Notos Kitap