Dagmar Geisler’in yazıp resimlediği Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim? Gergedan Yayınlarının Türkçeye kazandırdığı harika bir kitap. 5 ve üzeri yaş grubu için sosyal ve duygusal gelişim alanında yayımlanmış kitap, sadece çocuklara değil, ailelerine ve diğer yetişkinlere de sesleniyor.

“Sen de bazen öfkeli oluyor musun?” cümlesiyle başlıyor ve kahramanımız, öfkenin nasıl bir duygu olduğunu, öfkeli olduğunda neler hissettiğini anlatıyor. Bazen tüm gücüyle haykırmak, bir şeyleri parçalamak, birine vurmak istiyor. Bazen sebebi oluyor, bazense neden öfkelendiğini bilmiyor. Tanıdık geldi mi? Kendinizde ve çocuklarda gözlemliyor musunuz?

En önemli soruya geldik. Öfkelenince ne yapmalı? Ben de önce derin bir nefes alıyorum. Hatta üç nefes. Peki bu yetmediğinde? Kimseyi üzmeden, kendine ve onlara zarar vermeden nasıl baş edilir bu kocaman duyguyla?

Kahramanımızın sihirli yöntemleri var. Örneğin büyük bir yastığa vurmak. Hepsini öğrenmek istiyorsanız kitabı okuyun.

Biri sana kötü davrandığında ne yapabileceğini anlatması da cabası. Şiddetsiz tepkileri desteklediği için daha çok sevdim kitabı. Ayrıca kitabın girişindeki yetişkinlere seslenen bölümün yararını göreceğinizden eminim.

Dagmar Geisler’in diğer kitaplarını da (Bedenim Bana Ait! / Ben Herkesle Gitmem ki! / Ben Kaybolmam ki!) ısrarla öneriyorum. Edebiyat Haber’de yazmıştım. Çocukları istismardan korumak için birebir.

Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim?

Dagmar Geisler

Çeviren: Yasemin Özbek

Gergedan Yayınları