Tarihi aşk romanlarının vazgeçilmez ismi Lisa Kleypas’ın Nisan Yağmurları kitabını hevesle okudum. Yazarın kitabını görünce şaşırdım ve sevindim, hemen aldım. Bu kitapta “süs bitkisi” kızlarımızın sonuncusu Daisy Bowman ile Matthew Swift’in aşkı anlatılıyor. Süs bitkisi ifadesini açıklayalım. Londra’da ilk sezonlarına başlayan kızlarımız Daisy ve ablası Lillian Bowman, Evie ve Annabelle balo salonunda duvarın dibinde beklemektedir. Çünkü onları kimse dansa kaldırmamaktadır. Kızlar bir süre sonra sıkı arkadaş olurlar ve kendilerine “süs bitkileri” ismini takarlar.

Daisy’in babası Thoman Bowman, kızına uygun bir koca bulamazsa onu Matthew ile evlendireceğini söyler. Daisy de buna karşı çıkar ve uygun bir talip arayışına girer. Matthew da bu evliliği istemiyordur ama bunu söylemesi istendiğinde söylemez. Daisy, Matthew’den nefret etmiştir, babasının yanında çalışmaya başladığından beri. Ama yıllar sonra Matthew’ i gördüğünde ondan etkilenir. Matthew de Daisy’ye ilk gördüğünden beri âşıktır. Ama ona ulaşamayacağını bildiğinden aşkını içinde saklı tutar.

Kahramanlarımız birbirlerine duydukları aşkla mücadele ederler. Matthew Daisy’ye ilgi göstermesi için Llandrindon’u cesaretlendirmeye çalışır. Daisy, Llandrindon’dan Matthew’i kıskandırmak için yardım ister. Daisy sonunda muradına erer. Matthew kıskanmıştır.

Kahramanlarımız aşklarını itiraf ederler. Birlikte olurlar.

Matthew’in geçmişi kaçınılmaz bir biçimde karşılarına çıktığında birlikte mücadele ederler. Tüm aile ve dostları da onların yanındadır.

Daisy “Âşığıyla kaçmak süs bitkisi geleneğidir.” diyerek Matthew’i Gretna Green’e kaçmaya ikna etmeye çalışır, ama Matthew artık kaçmayacağını söyler. Büyük bir düğün olur. Son süs bitkisi de evlenir.

Nisan Yağmurları

Lisa Kleypas

Çeviren: Nil Bosna

Epsilon Yayınları