Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal pireler berber iken, uzak çok uzak diyarların birinde bir prenses yaşarmış. Prensesi gören olmamasına karşın hem yüzünün hem de kalbinin güzelliği dillere destanmış. Birçok genç onunla tanışmanın hatta evlenmenin hayallerini kurarmış. Ama saray muhafızlarını aşıp prensesle iki kelam konuşmak neredeyse imkânsızmış. Bir gün kral bir davet düzenlemiş ve tüm evlenme çağında olan gençleri davet etmiş. Oraya katılan onlarca genç artık ufak da olsa bir ümide sahip olmuşlar, bakalım prenses aralarından hangisini seçecek düşüncesi her birinin kafasını kurcalayan bir konu olmuş. Peki bu gençlerden hangisi prenses ile tanışacak, dahası hangisi prensesin gönlünde yer edecek. Peki ya bu davetten haberi dahi olmayanlar; bu onların hatası mı yoksa doğuştan şanssızlar mı?

Şimdi masalımızı yarıda kesip gerçek hayata dönersek. Birçoğumuz hayatımızın bir evresindeki bu sadece “prens ya da prensesimizle” karşılaşma anında değil, hayranı olduğumuz veya rol model aldığımız bir kişiye rastladığımızda ya da uzunca zamandır asistanına dahi ulaşamadığımız o kişi her kimse onunla karşılaştığımızda, bir anda şaşırıp aslında söylemek istediğimiz hiçbir şeyi söyleyemeden hatta çoğu kez hiç bir şey söyleyemeden geçen kısa anlar yaşamıştır.

Hayat size bir jest yapsa ve mesela bir asansörde tesadüf eseri o kişi her kim ise onunla konuşabilmeniz için sadece birkaç saniye süre sunsa hazırlıklı mısınız? Neler söylersiniz ki bu o kişinin ilgisi çeksin ve asansörden indikten sonra da diyaloğunuz devam etsin? Ya da bir davet, bir fuar herhangi bir aktivite düşünün, tanıştığınız ve ortak paylaşımlarınız olan kişilerden kartvizit aldınız, fakat kısa bir süre sonra bu kişiler sizin için kartvizit öbeklerine dönüşüyor, ama siz öyle kalsın istemiyorsunuz, peki ama nasıl? Yeni insanlarla tanışmayı ve sürdürülebilir tanışıklıklar kurmayı nasıl başaracaksınız?  İşte bu sorular ve benzerlerinin cevapları Networking: Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı kitabında toplanmış, ilgilenenlerin okumasını bekler durumda.

Networking: Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı

Ertuğrul Belen

Optimist Yayınları