Neşter Müziği‘ni okumak, klasik bir Amerikan filmi izlemek gibiydi, tabii pek de iddialı olmayan yapımlardan birini.

Trafik kazası geçirip acil serviste hayatını kurtaran doktora âşık olan bir genç kızın, en yakın arkadaşının da o doktora âşık olmasıyla aralarındaki kız kıza mücadelenin izlerinin gözlendiği kısa bir serüven.

42 yaşında, çapkın bir bekâr olan doktorun, aylar önce hayatını kurtardığı genç kızın intihar etmesiyle yargılama sürecinin başlamasına, ölen genç kızın günlüğünde doktor ile cinsel ilişki kurduğunu yazması neden olur.

Olayı araştırmaya başlayan dedektif, çocukluğunda bir doktor tarafından tecavüze uğradığı için genç kızın intiharına neden olduğu tahmin edilen doktora karşı oldukça önyargılıdır ve onun suçunu ispat etmek için uğraşır. Yalnız doktor sonuna kadar genç kız ile ilişkiye girmediği konusunda ısrar eder ve tüm suçlamaları reddeder.

Dolayısıyla Doktor Cogan, kendi başına bir araştırmaya girer ve cinsel ilişkiye girdiğini yazan genç kızın bunu başka bir erkekle yaptığını düşünerek, hastaneye başvurmuş olabileceği düşüncesiyle kızın cinsel yolla bulaşan bir hastalığa maruz kaldığını keşfederek, okulda katıldığı son partide genç kızın görüştüğü herkesi incelemeye başlar.

Olayı çözen sonunda dedektif değil, tahmin edildiği gibi zeki doktor olur. Genç kızın katıldığı partide aşırı alkol alıp kendinden geçtiği bir zamanda arkadaşları tarafından tecavüze uğradığı kesinleşmiş, doktor aklanmıştır.

Ancak ortada hâlâ büyük bir soru işareti vardır. Genç kız Kristen Kroiter’ın günlüğüne yazmış olduğu ve gerçek olduğu detaylı anlatımından belli olan, ilişki kurduğu erkek kimdir? İşte kitabın sonunda şaşırtan bu gerçeği de yine suçlamaların yöneltildiği Doktor Cogan ortaya çıkaracaktır.

Neşter Müziği

David Carnoy

Çeviren: Samim Sakacı

Can Yayınları