Gerçekten adını hak eden bir kitap. Nefes nefese insanoğlunun yaşadığı acıları düşündüm. Zalim mi zulüm mü bunları yaşatan? İnsanların doğarken karar veremedikleri bir nedenden dolayı hayatlarının bir bölümünde veya tümünde acı çekmeleri, akla, mantığa ve insanlığa ne kadar sığar? Okuduğum zaman dilimi boyunca sürekli olarak bunları düşündüm ve dedim ki ben bunları okuyan değil, yaşayan da olabilirdim.

Kitapta her şey öyle akıcı anlatılmıştı ki kendimi olayların içinde buluverdim. En çok etkilendiğim noktalardan biri ise başkalarının hayatını kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atanlar oldu. Ayşe Kulin, yine her zamanki gibi usta kalemini konuşturmuş ve okurken yaşatmayı başarmış.

Bazen de kahramanların yerine kendimi koydum. Kaçanların yerinde olsam gerçekten kaçar mıydım yoksa kaderime razı olup sonumu hatta bildiğim sonumu mu yaşardım? Kaçar mıydım kaçırır mıydım? Yoksa durum ne olursa olsun öylece durur muydum? Bilinemez bir durum bu, ama her ne yapacaksam en doğru olanı yapardım. Bu romanında da anlatılan kişiler ve olaylar gerçekliğe dayanıyor. Onlar da doğru bildiklerini yaparak istedikleri mutlu sona ulaşıyorlar.

Nefes Nefese

Ayşe Kulin

Everest Yayınları