Nâzım Hikmet’i oldum olası sevmişimdir. Hakkında yapılan tartışmalara hiçbir zaman aldırış etmedim. Benim için önemli olan edebiyatı. Olması gereken de bu bence. Nâzım Hikmet’in YKY’den çıkan Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni adlı kitabını mutlaka okumak gerekir. Herkesin kitaplığında bulunması gereken bir çalışma. Kitaptaki şiirleri Genco Erkal’dan dinlemek ayrı bir mutluluk. Aldığınız zevki zenginleştiriyor. Kapaktaki Nâzım Hikmet fotoğrafı Ara Güler’in çekimi, Genco Erkal’ın fotoğrafı Serkan Yıldırım’ın çekimi.

Nâzım Hikmet’in en sevdiğim şiiri ”Kerem Gibi” kitapta yer alıyor. ?Ben yanmasam / sen yanmasan / biz yanmasak, / nasıl / çıkar / karan- / -lıklar / aydın- / -lığa…? Şiirin en çok sevdiğim bölümü. Genco Erkal’ın da çok güzel seslendirdiğini düşünüyorum. Sevdiğim şiiri dinlemek çok hoşuma gitti.

Normal bir kitap gibi başından sonuna kadar düzgün bir şekilde okumanıza gerek yok. Rastgele şiir seçerek okuyabilirsiniz. İçinizden hangi şiiri okumak geldiyse onu okuyun. İçindekiler bölümünden seçip okuyun. Rastgele bir sayfayı açıp o şiiri okuyun. İçinizden geldiği gibi okuyun.

Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni: Genco Erkal?ın Sesinden Nâzım Hikmet Şiirleri

Nâzım Hikmet

Yapı Kredi Yayınları