Kitabı okumaya başlayınca, son dönemler giderek artan bir hızla metalaşıp alınır-satılır nesneler haline getirilen şeyler, birer birer gözümün önünden geçiyor. Kitabın kullanım değerinin nasıl geriye itilip değişim değerinin öne çıkarıldığı her satırda hissediliyor.

Çoktandır yörüngeye oturtulan serbest piyasa ekonomisinde ?menkul kıymetler borsası? gibi bir kitap piyasası oluşturuluyor. Piyasa ne isterse o yazılıyor. Piyasaya sürülen kitapların rekabet edebilmesi için çok satması gerekiyor. Çok satabilmesi için kolay okunması, kolay okunması için de kolay yazılması gerekiyor. Edebiyattan ödün verilerek magazinleştiriliyor.

Durum böyle olunca magazin okuyucusuna kolay okuyabileceği kitapları yazacak yazarlar gerekiyor. İşte Nasıl “Pop-Yazar” Olunur? adlı kitapla Feyza Hepçilingirler, bize kitap yazarak zirveye tırmanmanın kolay ve kestirme yollarını öğretmekle kalmayıp sihirli formüllerini de veriyor.

?Görünen o ki edebiyatın ve topyekûn sanatın değer yitimi giderek çoğalmakta? diyor Hepçilingirler.  Bu kitabı popüler olma uğruna düşülen ucuzluklara, sapılan kolaycılıklara, verilen ödünlere eleştiri amacıyla yazdığını söyledikten sonra şunu eklemeyi de unutmuyor: ?İşin en acıklı yanıysa bu kitabın pop yazar olma önerilerini ciddiye alan kişiyi gerçekten popüler yapacak olması?.

Nasıl “Pop-Yazar” Olunur?

Feyza Hepçilingirler

Everest Yayınları